Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'de İşletmeler Vergi Ödemek için 223 Saat Harcıyor

Dünya Bankası, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve PwC tarafından hazırlanan 'Vergi Ödemesi 2013' raporu sonuçları açıklandı. Türkiye'deki toplam vergi oranı 8 yılda yüzde 53'ten yüzde 41,2'ye indi. Türkiye'deki işletmelerin her yıl vergi ödemesi için harcadığı zaman, 254 saatten 223 saate düştü.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'de İşletmeler Vergi Ödemek için 223 Saat Harcıyor

p>Raporunun sonuçlarının paylaşıldığı toplantıya, PwC İngiltere Vergi Hizmetleri Ortağı Andrew Packman, IFC Özel Sektör Gelişimi Kıdemli Uzmanı Joanna Nasr ve PwC Türkiye Vergi ve Mali Hukuk Hizmetleri Lideri Zeki Gündüz katıldı.
     
Rapora göre, 8 yılda uygulanan reformlarla Türkiye'deki toplam vergi oranı yüzde 41,2 ile dünya ortalaması olan yüzde 44,7 ve G-20 ortalaması olan yüzde 50 oranlarının altına çekildi. Türkiye'deki işletmelerin her yıl vergi ödemesi için harcadığı zaman 254 saatten 223 saate inerek, dünya ortalaması olan 267 saatin ve E-8 ülkeleri ortalaması olan 254 saatin altında, G-20 ülkeleri ortalaması olan 218 saatin ise üzerinde kaldı. Yapılan ödeme sayıları açısından ise Türkiye, şirketlerin ödediği 15 farklı vergi ile dünyadaki ortalama ödeme sayısı olan 27,2'nin ve E-8 ülkeleri ortalaması olan 17'nin altında, G-20 ülkeleri ortalaması olan 13'ün de üzerinde yer aldı.
    
Toplam vergi oranındaki düşüşte kurumlar vergisindeki azalma etkili oldu
    
PwC Türkiye Vergi ve Mali Hukuk Hizmetleri Lideri Zeki Gündüz, 2004 yılında gerçekleştirilen ilk vergi ödemesi çalışmasından bu yana geçen 8 yıl içinde Türkiye'de toplam vergi oranının yüzde 53'ten yüzde 41,2'ye düşüşüne katkıda bulunan ana faktörlerden birinin 2006 yılında kurumlar vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye inmesi olduğunu belirtti. Sosyal güvenlik prim oranının yüzde 19,5'ten yüzde 14,5'e azalmasının da bu etkenlerden biri olduğunu ifade eden Gündüz, uyum sağlamak için gereken zamanda ise, elektronik beyan ve elektronik ödemenin yaygın kullanılmaya başlanılmasının etkisiyle 254 saatten 223 saate inen önemli bir düşüş görüldüğünü söyledi.
     
Ülkelerin ekonomik göstergelerinin vergi politikasının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynadığının raporda da gözlemlendiğini kaydeden Gündüz, gelecek için ülkenin ekonomik gelişimine yardım edecek Türk vergi sisteminin daha etkin, şeffaf ve rekabetçi adımlarla iyiye dönüşeceğine inandıklarını vurguladı.
     
Gündüz, dolaylı vergilere ilişkin bir soruya, ''Dolaylı vergiler sadece Türkiye'de değil dünyada da kolay ve hızlı sonuç alınmasıyla bütün hükümetlerin iştahla baktığı ve vazgeçemeyeceği bir alan gibi görünüyor. Ama oransal olarak Türkiye'de dolaylı vergilerin oranlarının genel vergi gelirleri içerisinde diğer ülke uygulamalarıyla mukayese edildiğinde yüksek olduğu ortada. Kayıt dışıyla mücadele edilirse bu oran değişebilir'' yanıtını verdi.

Uluslararası alanda çalışan şirketleri vergilendirme hakkı konusunda da Gündüz, ''Bu konuya yerel düzenlemelerin yanında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ile OECD'nin ve BM'nin yaptığı düzenlemeler çerçevesinde bakmak gerek. Türkiye bu çerçevede 70'i aşkın çifte vergilemeyi önleme anlaşmasına sahip'' dedi.
    
''Devletler kurumlar vergisi yerine tüketim ya da emlak vergisine yoğunlaşacak''
    
PwC İngiltere Vergi Hizmetleri Ortağı Andrew Packman ise, hükümetlerin vergi gelirlerini arttırma ihtiyacı karşısında ekonomik faaliyetleri ve büyümeyi teşvik eden sistem oluşturma gerekliliğinin birbiriyle çeliştiğini söyledi. Bölge ülkelerine kıyasla Türkiye'de nispeten daha yüksek kurumlar vergisi uygulanırken, tüketim vergisinin diğer ülkelere göre nispeten daha düşük olduğunu dile getiren Packman, Türkiyede internet üzerinden beyan ve ödeme yapılması konusunda ciddi yatırımlar yapıldığını, bunun da şirketlerin uyum yükünü ciddi şekilde azalttığını kaydetti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-isletmeler-vergi-odemek-icin-223-saat-harciyor_103389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!