Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye'de Yaşanabilir Konut Standartları Yeterli Değil"

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen Konut Konferansı'nda yer alan ana sponsorlar panelinde konut masaya yatırıldı.Konuşmacılardan Sırrı Güvenç, "Türkiye’de yaşanabilir konut standartlarının yeterli olmadığını ifade ederek, “Konut sorununun çözümü, barınma hakkının sağlanması için rantın kamu yararına kullanılması lazım" dedi.

yapi.com.tr
"Türkiye'de Yaşanabilir Konut Standartları Yeterli Değil" Metin Yılmaz

Bu yıl 5.'si düzenlenen Konut Konferansı 2014’ün Ana Sponsorlar Paneli’nde Çuhadaroğlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Yılmaz ile AKG Gazbeton Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç konuşmacı olarak yer aldı.

"Alüminyum geleceğin yapı taşlarından olabilir"

Metin Yılmaz, konutlardaki alüminyum kullanımının önemine değindiği konuşmasına, insan nüfusunun artışı ile doğal kaynakların hızla tükenmekte olduğunu söyleyerek başladı. Yılmaz, nüfusun kırsal kesimden şehirlere göç ettiğini, bunun da şehirlerde enerjiye olan talebi daha da arttırdığını söyledi. Yılmaz, gelişmiş ülkelerin, az gelişmiş ülkelere oranla daha fazla enerji tükettiğini ifade ederek, ülkelerin kendi aralarında imzaladıkları dünyanın doğal kaynaklarını korumaya yönelik sözleşmelerden bahsetti. Türkiye’nin de tarafı olduğu bu sözleşmelerin ülkenin iç mevzuatlarına da girmesi gerektiğini belirten Yılmaz, Türkiye’nin artık bu konumda olması gerektiğini anlattı. İnşaatlarda kullanılan malzemelere olan talebin zamanla değiştiğini dile getiren Yılmaz, günümüzde çeliğin kullanımının azalmaya başladığını kaydetti. Yılmaz, “Artık gelecekte kullanacağımız malzemeleri aramamız lazım” dedi. Geçmişte inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu gibi kriterler ele alındığında ömürlerini doldurduğuna vurgu yapan Yılmaz, alüminyumun geleceğin yapı taşlarından olabileceğinin altını çizdi. Alüminyumun doğada en çok bulunan malzemelerin başında geldiğini anlatan Yılmaz, alüminyumun yüksek enerji isteyen maliyetine karşılık tekrar kullanılabildiğini ifade etti. Yılmaz, Alüminyumun çok küçük bir enerji kaybı oranı ile tekrar geri kazanılabildiğini dile getirdi. Alünimyumun kullanım miktarı artıkça ve tekrar kullanıldıkça maliyetinin düştüğünden bahseden Yılmaz, alüminyumun kullanım hızının artış gösterdiğini kaydetti. Yılmaz, sertifikalı binaların sayılarının arttığında ve konut yapımında çevreci mevzuatlar uygulandığında alüminyumun konut sektöründe kullanılmasının artacağının da altını çizdi.

SırrıSırrı Güvenç

"Konut rant aracıdır"

Yılmaz’dan sonra sözü alan Sırrı Güvenç, konut hakkının anayasa ile güvence altına alındığını belirterek, her insanın güvenli ve sağlam konut edinme hakkının olduğunu söyledi. Güvenç, Türkiye’de yaşanabilir konut standartlarının yeterli olmadığını ifade ederek, “Konut sorununun çözümü, barınma hakkının sağlanması için rantın kamu yararına kullanılması lazım. Devlet tarafından konut üretimi teşvik edilmelidir” şeklinde konuştu. Güvenç, kaçak yapılaşmanın önlenmesi, yapım sürecinin denetlenmesi gerektiğini belirterek, konut sorununun bütünlükçü, toplumsal bir bakış açısı ile çözülmesi gerektiğini kaydetti. Güvenç, kaliteli yapıların kaliteli malzemeler ile üretildiğini ifade ederek, yapılarda nitelikten taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Güvenç, yeşil ile dost, enerji verimliliği yüksek, sürdürülebilir yapıların önemine vurgu yaparak, bütüncül bir kaliteye inandıklarının altını çizdi.

Konut sektöründe güvenlik, sağlık, estetik gibi değerlerin değil de, rant konusunun öne çıktığını belirten Güvenç, “Konut rant aracıdır. Ama bu konutun suçu değil. Ülkelerin ekonomilerinin geldiği doğal sonuç bu” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-yasanabilir-konut-standartlari-yeterli-degil_126572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!