Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Konferansı 2015: 'Konut'un Gücü Adına!

Türkiye'de yapı, gayrimenkul, inşaat, tasarım ve mimarlık alanlarının önde gelen temsilcilerini buluşturan Konut Konferansı sektörün nabzını tutmaya devam ediyor.

yapı.com.tr

Toplantılar

Konut Konferansı 2015: 'Konut'un Gücü Adına!
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Kasım 2015
YER: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)

ANA SPONSORLAR:

AKG Gazbeton, Blum Türkiye, Çuhadaroğlu

DESTEKLEYENLER:

ÇEDBİK, GYODER, ICVB, Piemonte Agency, SeSa Build, Türkiye İMSAD, ULI Türkiye

WEB ADRESİ:

www.yemetkinlik.com

DİĞER BİLGİLER:

A: Yeşilçimen Sokak, No: 12/430, Fulya, İstanbul T: (212) 266 70 70

+ Ajandama Ekle

48 yıldır yapı sektörüne bilgi hizmetleri, yayınları ve etkinlikleri ile projeler sunan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen Konut Konferansı, Türkiye'de yapı, gayrimenkul, inşaat, tasarım ve mimarlık alanlarının önde gelen temsilcilerini buluşturmaya devam ediyor.

AKG Gazbeton, Blum TR ve Çuhadaroğlu ana sponsorluğunda ve ÇEDBİK, GYODER, ICVB, Piemonte Agency, SeSa Build, Türkiye İMSAD, ULI Türkiye’nin de destekleriyle bu yıl altıncı kez düzenlenen konferansta dünyaca ünlü uzmanlar ve tasarımcılar, inşaat sektörünün yapıtaşı olan "konut" meselesini farklı coğrafyalar ve perspektifler çerçevesinde değerlendirecekler. Konutun dünü, bugünü ve yarınının tüm boyutlarıyla küresel ve yerel ölçekte ele alındığı konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok sorunun ve yeniliğin tartışılacağı eleştirel bir ortam sunuyor.

Bugüne kadar Türkiye ve dünyadan aralarında Massimiliano Fuksas, Alejandro Aravena, Alejandro Brillembourg, Charles Renfro, Alison Brooks, Umberto Napolitano, Simon Allford, Christophe Egret, David West, Aldo Cibic, Cem Sorguç, Ahmet Alataş, Haluk Sur, Gürler Ünlü, Neşecan Çekici, Ahmet Pınarbaşı, Işık Gökkaya, Haluk Sur, M. Emre Çamlıbel, Prof. Dr. Pınar Mengüç ve Doğan Hasol'un yer aldığı 80 konuşmacıyı ağırlayan Konut Konferansı, bu yıl 24 Kasım 2015 Salı günü altıncı kez Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenleniyor.

"Markalaşan Konut", "Sürdürülebilir Büyüme", "Geleceğin Konut Tasarım Standartları", "A+ Konut", "Sosyal Konut", "Dönüşen Konut", "Konut Sektöründe Yeni Pazar Arayışları", "Bir Rant Aracı Olarak Konut" ve "Konut Tüketicisi Bilinci" gibi birçok gündemi masaya yatıran Konut Konferansı, ayrıca YAPI Dergisi Seçkisi ile konut tiplerini, kentle kurduğu ilişki ve farklı geliştirme modelleri üzerinden değerlendirdi.

Tüm bunların ışığında hazırlanan 2015 programı, ilgilileri gün boyu yepyeni içerik ve uzmanlarla buluştururken, gelişmeler #konut2015 etiketi üzerinden takip edilebilecek.

 

         

 

Sosyal medya kampanyası ve paralel etkinlikler

Son 3 yıldır Konut Konferansı programını zenginleştiren YAPI Dergisi Özel Seçkisi bu yıl, deneyime açık projelerin birebir gezileceği bir yan etkinlik olarak programa ekleniyor. İstanbul'da ele alınacak bir bölgenin ilk planlanmasındaki amacından saparak günümüze geldiği biçimin sosyal değişim hikayesi ve konutun buradaki gücünün sorgulanması gezinin arka planını oluşturuyor. Bu kapsamda son yıllarda oldukça hızlı bir dönüşüm içinde olan Basın Ekspres hattının araştırma bölgesi olarak seçilmesi ile çeşitli uzmanların görüşünün de alındığı uygulanan projeler üzerinden güncel bir tablonun çizilmesi hedefleniyor.

YEM Etkinlik’in Twitter hesabı üzerinden #konut2015 etiketiyle düzenleyeceği sosyal medya kampanyası YAPI Dergisi işbirliğiyle duyurularak 10 katılımcı belirlenecek. G-Plus Divan Residence (Suyabatmaz Demirel Mimarlık, MARYAPI) ve İSTWEST (DB Mimarlık, FERYAPI) projeleri, mimar ve proje yöneticileriyle gezilerek, deneyimler Konut Konferansı’nda sunulacak.

Konut Gazetesi

Konut Konferansı 2015'i Twitter'da #konut2015 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün olacak. Ayrıca Konut Konferansı kapsamında yazılı kaynak yaratmak ve bilgi paylaşımına katkıda bulunmak amacı ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Konut Gazetesi hazırlanacak. "Konut Gazetesi" ile iletişim ve bilgi paylaşımının güçlenmesine ve bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına önemli bir katkıda bulunmak amaçlanıyor.

KONUTUN GÜCÜ ADINA!

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan inşaat sektörünün yapı taşı denilince aklınıza ilk gelen nedir?
Yaşama, barınma, toplanma, beslenme, mülkiyet hissi, güvenlik, yatırım ve paylaşım ifadelerini aynı çatıda toplayan "konut" sizce de hem sosyolojik, hem ekonomik, hem de politik güce sahip değil mi? Bu gücü neler besliyor, bu güç neler doğuruyor?
Kullanıcı başka düşünüyor, yatırımcı başka düşünüyor, tasarımcı başka düşünüyor…
Konut algısı ve tasarımının şeffaflığı ve işbirliği adına işte bu paydaşlara ne görevler düşüyor? Ve asıl önemli soru, görev bilincini ne kadar tanıyor ve birbirilerinden ne kadar haberdar oluyorlar?
İşbirliği oluşturabilecek en büyük açılım olan konutun gücünü kullanabiliyor muyuz?

Tüm bu soruların yanıtları olan deneyim odaklı söylemlerini yapı sektörünün paydaşları Konut Konferansı 2015'te paylaşacaklar. Konutun gücünü,  kendi tasarladığı evde yaşayan bir mimarın deneyimlerinden, yatırımcıların yeni nesil proje geliştirme fikirlerine, konut bölgelerinin kent içindeki değişimlerinden konutun değişimi tetiklediği bölge örneklerine kadar geniş bir yelpazede irdelenecek.

Konut Konferansı 2015 Programı

Moderatör: Cüneyt Toros | Fortune Türkiye Yayın Direktörü

09.00-09.30 Kayıt ve Kahvaltı

09.30-09.50  Bir Mimarın Güncesi
Bir mimar nasıl bir yerde yaşar? Bir mimarın hayalindeki evden yaşadığı eve tüm süreçlerdeki deneyiminin kendi gözünden çizim ve fotoğraflarıyla aktarıldığı hikayesi… Konutun gücü adına bir mimar kendi evini yaparsa?
Konuşmacı: Murat Artu – Artu Mimarlık Kurucu Ortağı

09.50-10.20 Hangimiz Masumuz?
Gelin İhsan Bilgin'e kulak verelim: "Hep beraber birilerine kızıyoruz. Tek tek hepsine kızmakta haklıyız. Felaketlere açık bu kentleşme örüntüsü neden ve nasıl mümkün oldu?" Çuvaldızı kendine batıranlar parmak kaldırsın! İki farklı gözle kentten çekilmiş fotoğrafları sahnede hep birlikte yorumlamaya ne dersiniz? 
Konuşmacılar: Emrah Altınok - İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Murat Germen - Sanatçı, Fotoğrafçı, Akademisyen, Mimar

10.20-10.50 Biri Beni Durdursun!
Konutun gücü adına feda edilen kentlerden biri olarak İstanbul'da buna engel olabilen bir mahalle örneği.
Konuşmacı: Sinan Logie - Sanatçı/Mimar/Kentsel aktivist, Gizem Kıygı - Şehir Plancısı / Bir Umut Derneği

10.50-11.30 Mahallen için Günübirlik Dönüşüm Rehberi
Canlı ve yaşam kalitesi yüksek mahalleler yaratmak için yeterli olmayan konut projelerine, kentsel deneyler yapmaya imkan tanıyan birimlerin eklenmesiyle dönüşüme rehber olabilecek Amerika'nın mahalleleri... Bürokrasinin labirentlerinde kaybolmadan, büyük bütçelere gerek duymadan hızlı ve ucuz bir şekilde Amerika'nın mahallelerini dönüştüren Better Block'un hikayesi Konut Konferansı'nda söz sahibi olacak.
Konuşmacı: Andrew Howard - Better Block Kurucu Ortağı

11.30-11.50 Kahve Arası

11.50-12.00 Konutta Cephe Aranıyor!
Konutların cephe çözümlerine kapsamlı ürünleriyle sistem sunan Çuhadaroğlu
Konuşmacı: Halit Güral - Çuhadaroğlu Alüminyum SistemleriPazarlama Müdürü

12.00-12.10 Sayende Kendimi Hafiflemiş Hissediyorum
Ekonomik ve ekolojik gazbeton ürünüyle konutları hafifleten AKG Gazbeton
Konuşmacı: Sırrı Güvenç - AKG Gazbeton Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

12.10-12.20 Oturma Odası Artık "Benim"
Günlük hayatın içinde en yoğun kullanılan yaşam alanı mutfak, artık kullanıcının konuttaki buluşma noktası haline gelince sistemleriyle kullanım kolaylığı sağlayan Blum TR
Konuşmacı: Banu İşcan Kamaşoğlu - Blum TR Satış Danışmanı

12.20-13.00 Akıllı Kentlilik – İstanbul Kentsel Alanlardan Öğrenme
Istanbul Smart Urbanity projesi kapsamında İstanbul'u dışarıdan bir göz olarak analiz eden Studio HBohle,  bu kez "akıllı kentlilik" kavramını değerlendiriyor. İstanbul'un küçük strüktürel oluşumlarından gecekonduya kadar varan tipolojiler üzerinden gerçekleşen bir kent okuması konferansta yer bulacak.
Konuşmacı: Hendrik Bohle – Studio HBohle Kurucusu

13.00-14.00 Öğle Yemeği

14.00-14.30 Kırla Kent Arasındaki Gerilim: Konut
Kent içinde ama kentte olmayan, kentle kırsalın sadece uygulamada değil kullanıcı beklentilerinde de birbirine karıştığı konut tipolojisinin mercek altına alınacağı bölümde kapalı sitelerden A+ müstakillere konutun gücü adına şehirden uzaklaşmamak isteyen şehirlinin dramı konut araştırmaları üzerinden okunacak.
Konuşmacı: Prof. Dr. Ahsen Özsoy - İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Gülden Erkut - İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

14.30-15.30 Yuvarlak Masaya Sorduk: Konutu Ayakta Tutan Ne?
14:30-14:45  "Yeşil Bina mı?" - Selçuk Özdil, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı 
14:45-15:00  "Mimarlık ve Müteahhitlikte Yatırım mı?" - Özlem Gökçe, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
15:00-15:15  "Yenilikçi Yapı Malzemesi mi?" - F. Fethi Hinginar, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı
15:15-15:30  "Çevre Değerlemesi ve Kentsel Ekonomi mi?" -  Ayşe Hasol Erktin, ULI Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı 

15.30-15.50 Eğilimlerin Keşfedilme Serüveni: Konutta Millennial Etkisi
Yatırımcıların proje geliştirme süreçlerinde söz sahibi mimar olursa? Yatırım yapacak kişi ya da firmanın, bölgeyi ve koşullarını iyi bilen mimarla çalıştığında bundan kazancı nelerdir? Bu oturumda sınırlayıcı bir alanda çalışırken getireceği vizyon ve değişen kullanıcı beklentileri ile yeni fikirlerin özellikle konut mimarisinde nasıl değişmekte ve hangi yöne evirilmekte olduğu konusu irdelenecek. New York-İstanbul karşılaştırması üzerinden, mimari tasarımda, çevresel etkilerin yanı sıra kullanıcının kişisel sağlığı ile ilgili meselelerin de ölçüt haline getirilmesi durumu mercek altına alınacak.
Konuşmacı: Nizam Kızılsencer - Strata Architects Kurucu Ortağı

15.50-16.10 Bana Soracak Olursanız…
Müşavirlik ve mühendislik hizmetleriyle konutun tasarım ve uygulama sürecinde arka planda kalan teknik yüzü, konutu nasıl güçlendirir?
Konuşmacı: Cemal Gökçe – TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı

16.10-16.30 Kahve Arası

16.30-17.10 Mimarın Hayali: Bütünün Uyumu
Andrea Desimone – Andrea Desimone Architetto Kurucusu

17.10-17.30 Görücüye Çıkan Konutlar
Örnek daire ve satış ofisleri, projelerin görücüye çıktığı noktalar olarak, alıcının yaşayacağı evi kafasında canlandırdığının gözüyle gördüğü pazarlama araçlarıdır.
Konuşmacılar: Gönül Ardal, Yelin Evcen - Gönye Proje Tasarım Mimarlık Kurucu Ortakları

17.30-18.00 Bir Değişimin İç Yüzü
Basın Ekspres aksındaki konut yapılanmasını örnekleyen iki proje yerlerinde mimarları ve proje geliştiricileri ile değerlendirildikten sonra gezinin belgenenen özeti ve deneyimleri Konut Konferansı'nda YAPI Dergisi'ne ayrılan oturumda izleyicilerle buluşacak.
Konuşmacı: Yasemin Keskin Enginöz - YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/konut-konferansi-2015-konutun-gucu-adina-_137613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!