Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Türkiye’den En Çok Konut Alan Araplar değil; Avrupalılar!"

İged Başkanı Hüseyin Ataol, “Sanılanın aksine Türkiye’den en çok konut alan Araplar değil, Avrupalılar” dedi.

yapi.com.tr
"Türkiye’den En Çok Konut  Alan Araplar değil; Avrupalılar!"

Yabancıya konut satışında Antalya başı çekiyor, Antalya'yı İstanbul ve Aydın takip ediyor. Çevre ve şehircilik Bakanlığı verilerine göre, 2014 yılının Ocak ayında İstanbul'da 243 adet, Şubat ayında ise 301 adet olmak üzere toplam 544 adet yabancıya konut satışı gerçekleşti. 2013 yılının tamamında ise İstanbul'da 2 bin 447 konut yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. Ayrıca geçen yıl Antalya, İstanbul, Aydın, Muğla, Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Ankara ve Sakarya olmak üzere, 10 şehirde 12 bin 181 konutun yabancıya satışı gerçekleşti.

2014 yılının Ocak ayında 17 bin 489 adet, Şubat ayında ise 17 bin 121 adet olmak üzere, 2 ayda 34 bin 610 konut satışının gerçekleştirildiği İstanbul; yabancı yatırımcılar tarafından da ilgi görüyor.

HüseyinHüseyin AtaolEn çok hangi ülke vatandaşları Türkiye’den konut alıyor?

Gayrimenkul alımında Almanya, Rusya, İngiltere, Norveç, Suudi Arabistan, İsveç ve Kuveyt gibi ülkelerin vatandaşlarının öne çıktığını kaydeden İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Hüseyin Ataol; "Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, İzlanda, Liberya, Lüksemburg, Norfolk Adaları, Singapur, Sudan, Tanzanya ve Tunuslu vatandaşların son on bir aylık dönemde sadece bir taşınmaz satın alması dikkat çekti” dedi. Arapların sanılanın aksine konut alımında düşük bir oranı oluşturduklarını belirten Ataol; gerçekleşen satışların yüzdelik dilim içindeki payının yüzde 10-20  seviyelerinde olduğuna işaret etti.

Şu anda mülk alan yabancılara 3 ay olarak uygulanan oturma izninin bundan sonra 1 yıl olacağını anımsatan Ataol, söz konusu düzenlemeyle yabancılara mülk satışının yıllık 10 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.


Yabancılar neden Güney ve Ege sahillerini tercih ediyor?

Ataol, bireysel yatırımcılar nezdinde yıllardır Güney bölgesindeki ikincil konut yatırımına yabancıların ilgisinin devam ettiğine işaret ederek; temiz hava, güzel iklim, ucuz ülke ve etkili doğa güzellikleri ile yabancıların bu anlamdaki güney bölgelerine etkisinin devam ettiğini vurguladı. Markalı konut projeleri ve mütekabiliyet yasası ile birlikte artık İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde projelerden daire alan bireysel yatırımcı sayısında da bir artışdan bahsedilebileceğini anlatan Ataol, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde İstanbul'daki markalı konut projelerinde yabancılara yapılan satışın yaklaşık projelerin yüzde 10'una tekabül ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu şekildeki bireysel alımlarda daha çok yabancıların belli bir dönem ikamet edip diğer zamanlarda uzun dönemli kiralama yaparak aynı zamanda gelir elde edebilecekleri konut alımlarını tercih ettiklerini görüyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-en-cok-konut-alan-araplar-degil-avrupalilar_119522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!