Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Yaralarını Mütekabiliyetle Saracak!

Gezi Parkı ve 17 Aralık olayları, artan faizler derken 2013 yılını yaralı kapatan inşaat sektörü yaralarını mütekabiliyet yasası ile sarmaya çalışıyor. İç pazarda yaşanan olumsuzluklara rağmen sektörün oyuncuları 2014 yılına umutla bakıyor. Yeni konut projelerinde son haftalarda frene basan Türk yatırımcıların yerini yabancı yatırımcılar alıyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Yaralarını Mütekabiliyetle Saracak!

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, Türkiye’de yaşanan siyasal sorunların, gayrimenkul sektörünü dalgalandırdığına dikkat çeken Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Mayıs ayında yaşanan Gezi Parkı olayları, yabancı yatırımcının konut alımını durdurmuştu. Sadece yabancı yatırımcı değil, konut sahibi olmak isteyen Türk yatırımcıları da olumsuz etkilenmişti. Ancak dış pazardaki Türkiye’nin imajı Gezi Parkı sonrası daha da güçlendi. Yabancı yatırımcılar Türkiye’nin Gezi Parkı olaylarını en az hasarla atlattığını görünce daha da güven duydu. Öyle ki olaylar son bulduktan sonra satışlar önceye kıyasla daha da artmıştı” dedi.

Satışta frene basıldı

17 Aralık sonrası yaşanan olaylarla dövizin önlenemeyen artışı yerli yatırımcıya gayrimenkul satışlarını düşürürken, yabancı yatırımcıların ise iştahını kabarttığını anlatan Demir, Türk yatırımcısından çok yabancı yatırımcılara konut sattıklarını ifade etti.

Hamit Demir, bugün geldiğimiz noktada yabancı yatırımcıların dövizin artışını fırsata çevirdiğini söyleyerek, “2013 yılında Demir Romance’ın yaklaşık yüzde 15’lik dilimini yabancılara sattık. 2014 yılına yabancı yatırımcılara konut satışına tam gaz devam ediyoruz. Geride bıraktığımız ocak ayında satışını yaptığımız 28 konutun 18’ini yabancı yatırımcılara sattık” diye konuştu.

Yerli yatırımcının konut alımında frene bastığını söyleyen Hamit Demir, halen iç pazarda bir durgunluk yaşandığını açıkladı.

‘İç pazar hareketlenir’

Bu olaylar 5-6 ayda dindikten sonra iç pazarın hareketleneceğini öne süren Demir, “Ancak bu sefer de yerli yatırımcılar diledikleri lokasyon ve projede konut bulmakta zorluk çekecekler. Geç kalmamaları adına konut almak isteyenlerin elini çabuk tutmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.  

Yabancılar ‘marka’ istiyor

Yabancı yatırımcıların artık ayağı yere basan inşaat firmalarının konut projelerini tercih ettiklerini kaydeden Demir, “Yabancı yatırımcılar artık Türkiye’de iyiyle kötüyü ayırır hale geldi. Geçmişte yaşadıkları konut alma tecrübeleriyle yeni projeleri geziyorlar.  Projeyi yapan firmanın geçmişini ve yaptığı projeleri inceleyerek karar veriyorlar” dedi.

ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-yaralarini-mutekabiliyetle-saracak_116481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!