Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiyeli İşadamları için Yeni Cazibe Merkezi Katar

Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Katar'ın, başta inşaat malzemeleri ve kimyasalları olmak üzere bir çok sektörde Türk firmaları için önemli potansiyele sahip bir ülke olduğunu belirterek, ''Türk firmaları bu potansiyeli değerlendirerek ihracat alanı çeşitliliğinden faydalanmalıdır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkiyeli İşadamları için Yeni Cazibe Merkezi Katar

Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, Katar'ın, başta inşaat malzemeleri ve kimyasalları olmak üzere bir çok sektörde Türk firmaları için önemli potansiyele sahip bir ülke olduğunu belirterek, ''Türk firmaları bu potansiyeli değerlendirerek ihracat alanı çeşitliliğinden faydalanmalıdır'' dedi. Başaran, ASİAD'ın yayın organı Başkent ASİAD dergisinde yayımlanan yazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın, beraberlerindeki yaklaşık 500 iş adamı ile ziyaret edecekleri Katar hakkında bilgi verdi.
    
Katar'ın Basra Körfezi'nin merkezinde yer alması ve İran'a yakınlığı sebebiyle jeostratejik açıdan büyük öneme sahip bir ülke olduğunu belirten Başaran, Katar'ın, düşük nüfus ve yüzölçümüne rağmen özellikle doğalgaz endüstrisinin gelişmesiyle birlikte iddialı şekilde büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu ifade etti. Türkiye-Katar ticari ilişkilerine bakıldığında, 2001 yılından bu yana iki ülke arasındaki ticaret hacminin hızla geliştiğini kaydeden Başaran, 2001 yılında 14,1 milyon dolar olan ticaret hacminin 2008 yılında büyük bir artış göstererek 1 milyar 230 milyon dolara çıktığını, ancak 2009 yılında 375 milyon dolara gerilediğini ifade etti.
    
Katar'a başlıca ihracı yapılan ürünlerin, demir ve çelik, elektrikli makine ve cihazlar, inşaat malzemeleri, ev tekstili ürünleri, gıda, mobilya ve taşıtlar olduğunu belirten Başaran, 2008 yılı rakamlarıyla toplam ihracatın yüzde 70'ini demir-çelik ürünlerinin oluşturduğunu ifade etti. İnşaat sektörü yoğunluklu olan Katar pazarından Türkiye'nin yeterince faydalanmadığını vurgulayan ASİAD Genel Başkanı, şunları kaydetti:

''Türkiye, 2008 yılında Katar istatistiklerine göre, bu ülkenin demir-çelik ithalatının kümülatif yüzde 16'sını, çubuk ithalatının yüzde 37'sini karşılamaktayken, sektörel açıdan güçlü olduğumuz seramikte bu pay yüzde 2'de, mobilyada yalnızca yüzde 5'te, halıda yüzde 10'da kalmıştır. Katar'da başta inşaat malzemeleri ve kimyasalları olmak üzere, otomotiv ve yedek parçaları, iş makineleri, mobilya, gıda sektörlerinde ayrıca müteahhitliğin yanı sıra turizm ve sağlık olmak üzere çeşitli hizmet alanlarında da ülkemiz firmaları açısından önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Türk firmaları bu potansiyeli değerlendirerek ihracat alanı çeşitliliğinden faydalanmalıdır.''
    
''Türk firmaların hizmetlerinden çok memnunuz''
    
Katar'ın Ankara Büyükelçisi H.E Abdul Rezzak da Başkent ASİAD dergisinde yer alan yazısında, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin son 5 yılda olumlu yönde hızla gelişerek, ticaret hacminin 2 milyar dolara kadar yükseldiğini belirtti. Katar Emiri Şeyh Hamed Bin Khalifa Althani'nin 2009 yılı ağustos ayında Türkiye'yi ziyareti ile Başbakan Erdoğan'ın geçen şubat ayında Katar'a ziyaretinin ardından çok olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade eden Rezzak, iki ülke arasında siyasi ve diplomatik alanda ulaşılan başarının, ticari ve ekonomik alanlara da yansıması gerektiğini vurguladı. Rezzak, Türk müteahhitlik firmalarının Katar'daki inşaat sektöründe çok önemli rol oynadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Türk müteahhitlik firmalarının Katar'da tamamladıkları veya sürdürmekte oldukları projelerin toplam bedeli 8,3 milyar doları aşmıştır. Ayrıca Katar Devleti, 2022 Dünya Kupası ev sahipliğini kazanmasının ardından toplam 50 milyar dolar yatırım yapmayı planlamaktadır. Türk inşaat şirketleri, Katar'da çok iyi işler yapıyorlar. Birinci sınıf şirketler olmasalardı bu kadar iş verilmezdi. Biz de sundukları hizmetlerden çok memnunuz. 2022 Dünya Kupası ev sahipliği alındıktan sonra çok daha fazla Türk şirketinin Katar'a gelmesini bekliyoruz.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeli-isadamlari-icin-yeni-cazibe-merkezi-katar_85022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!