Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin 3 Boyutlu Haritası Çıkarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yerleşim alanlarının 3 boyutlu haritasının çıkarılmasına yönelik projenin başlatıldığını açıkladı.

yapi.com.tr
Türkiye'nin 3 Boyutlu Haritası Çıkarılacak

Radikal'den Turan Yılmaz'ın haberine göre, Güllüce, Meclis’te sohbet ettiği bir grup gazeteciye, “çok önemli” dediği projenin hazırlık aşamalarının tamamlanıp ihale sürecine geçildiğini söyledi. 1.5 yıl sürecek proje kapsamında kiralanacak uçakların haziran ayında havalanmasını öngördüklerini belirten Güllüce, “Bu uçaklarda 3 boyutlu fotoğraf çeken kameralar olacak. Uçuşlar 3 ay sürecek ve Türkiye ’deki bütün yerleşim alanlarının fotoğrafları çekilecek. Bu çekilen fotoğraflarla elde edilen görüntüler daha sonra sayısallaştırılarak ülkenin 3 boyutlu haritası çıkarılmış olacak” dedi.

Güllüce, yaklaşık 25 milyon liraya mal olacak proje tamamlandığında her alanda çalışmalara zaman ve maliyet olarak yarar sağlayacağını söyledi. Güllüce şöyle devam etti:

“Türkiye’deki tüm yapı envanterine ait veriler bu yolla çıkarılmış olacak. Yeni imar alanlarıyla ilgili planlamalar yapılırken bu bilgilerden yola çıkılacak. Yine bu bilgiler tapu kadastrodan deprem sigortasına kadar tüm devlet kurumlarının kullanımına açılacak. Şu ana kadar bütün bu çalışmalarda her kurum kendi çalışmasını yapıyordu, bu hem ciddi zaman alıyor, hem de ciddi maliyete yol açıyordu.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-3-boyutlu-haritasi-cikarilacak_119669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!