Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Türkiye'nin AB Yolunda En Güçlü Olduğu Fasıllardan Biri Enerji"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 9. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen ''Türkiye'de 2030 Yılına Doğru Enerji Politikaları ve Enerji Düzenlemelerinin Geleceği'' kongresinde ''Türkiye'nin AB Üyelik Sürecinde Enerji Faslı'' oturumu gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
"Türkiye'nin AB Yolunda En Güçlü Olduğu Fasıllardan Biri Enerji"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 9. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen ''Türkiye'de 2030 Yılına Doğru Enerji Politikaları ve Enerji Düzenlemelerinin Geleceği'' kongresinde ''Türkiye'nin AB Üyelik Sürecinde Enerji Faslı'' oturumu gerçekleştirildi.

Oturumda konuşan AB Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Yücel, AB ile tam üyelik müzakerelerinde 35 fasıl olduğunu ve enerji faslının da bunlardan biri olduğunu hatırlattı. Enerji faslının AB ve Türkiye açısından büyük önem taşıdığını anlatan Yücel, AB'nin enerjide büyük oranda dışa bağımlılığının Türkiye'nin önemini daha da artırdığını söyledi. Enerji faslının müzakerelere açılmamasının temel nedeninin Güney Kıbrıs Rum Kesimi yönetiminin takınmış olduğu tavır olduğunu kaydeden Yücel, ek protokolün uygulanması konusunda 8 faslın müzakeresinin askıya alındığını, siyasi nedenlerden dolayı askıya alınan fasıllar arasında enerji de bulunduğunu vurguladı.

AB müzakerelerinde en önemli fasıllardan birinin enerji faslı olduğuna dikkati çeken Yücel, şöyle konuştu:
    
''Gerek Türkiye'nin ihtiyaçları, gerek ticari anlamda enerji faslı en önemli fasıllardan bir tanesi. Bu faslın açılması sadece Türkiye'nin lehine değil, belki daha fazlası AB'nin lehine olan bir fasıl. Önümüzdeki 30-40 yıllık dönemde AB'nin enerjiye duyacağı ihtiyaç büyük oranda artacak ve enerji arzı güvenliği AB'nin en önemli konularından biri olacak. Türkiye'nin konumu bu konuda AB'ye bir güven oluşturmakta. Bu açıdan enerji piyasalarının AB ile daha çok entegre olması önem taşıyor. Bu faslın açılmasının Türkiye açısından da önemi var. Bu, bir taraftan müzakerelerin devam ettiği mesajının verilmesi, gerek yatırımlar konusunda yeni fırsatların oluşması yönünde bir teşvik olacaktır.''

27 AB ülkesinden 26'sının enerji faslının açılmasını istediğini, fakat küçük bir adadaki ülkenin aldığı tavırdan dolayı enerji faslının müzakerelere açılamadığını söyleyen Yücel, ''Bunu açıklamak mümkün değil. Küçük bir üyenin AB'nin çıkarlarına her alanda karşı çıkması... AB'nin mekanizmalarını tekrar gözden geçirmesi için bana göre çok önemli bir uyarı niteliğinde'' diye konuştu. Tarama sonu raporu onaylanırsa enerji faslının hemen müzakereye açılabileceğini kaydeden Yücel, ''Uyum açısından oldukça ileride olduğumuz bir fasıl, siyasi blokaj ortadan kalkarsa hemen müzakerelere açılabilir'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığından İrem Akkaya da enerji faslı bugün açılsa 6 ay içerisinde kapatabilecek durumda olduklarını bildirdi. Akkaya, ''Türkiye enerji faslının açılmasına asıl. Biz teknik çalıyoruz. Faslın açılıp açılmaması siyasidir, ancak faslın müzakeresi tekniktir. Biz bu anlamda bakanlık olarak doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ab-yolunda-en-guclu-oldugu-fasillardan-biri-enerji_83964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!