Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’nin Arkeolojik Envanteri

Üç yıl önce yola çıkan ‘Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’ (TAY) ekibi İç Anadolu Bölgesi’ndeki araştırmalarını tamamladı. Haziran ve Ek

NTV-MSNBC
Türkiye’nin Arkeolojik Envanteri

b>Üç yıl önce yola çıkan ‘Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’ (TAY) ekibi İç Anadolu Bölgesi’ndeki araştırmalarını tamamladı.
Haziran ve Ekim ayları arasında İç Anadolu Bölgesi’nde 20 bin kilometre yol yapan TAY ekibi Eski Taş Çağı’ndan Tunç Çağı’na kadar olan döneme ait 650 yerleşmeyi inceledi ve 30 yeni höyük ilk defa bilim dünyasına kazandırıldı. Tarihi zenginliklerin en büyük düşmanıysa defineciler.
TÜRKİYE ARKEOLOJİK YERLEŞMELERİ PROJESİ
Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi ekibi Anadolu’yu adım adım dolaşıyor, arkeolojik alanları karış karış tarıyor. Türkiye’nin tüm tarih çağlarını, arkeolojik dönemlerini kapsayan ayrıntılı bir envanterini çıkarmayı amaçlayan ekibin üç yıldan bu yana Türkiye’de araştırma yapmadığı alan neredeyse kalmadı.
Projenin ilk ayağında Eski Taş Çağı’ndan Tunç Çağı’na kadar olan yerleşmelerin envanterini oluşturmayı hedefleyen TAY (Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri) ekibinin son durağı İç Anadolu Bölgesi’ydi.

20 BİN KİLOMETRE
Haziran ve Ekim ayları arasında İç Anadolu Bölgesi’nde 20 bin kilometre yol yapan TAY ekibi Eski Taş Çağı’ndan Tunç Çağı’na kadar olan döneme ait 650 yerleşmeyi inceledi.
TAY Projesi’nin koordinatörü Oğuz Tanındı, arazide çok titiz bir çalışma yürüttüklerini anlatıyor. Tüm höyüklerin ölçümlerinin yapıldığını, analog ve digital fotoğraflarının çekildiğini ve çalışmaların detaylı olarak görüntülendiğini belirtiyor. Tay’ın açıklamasına göre arkeolojik alanların gps ile coğrafi koordinatları belirlendi ve böylece haritalar oluşturulabildi.
Ekim ayı sonlarında İç Anadolu Bölgesi’ndeki çalışmalarını tamamlayıp İstanbul’a dönen Tay ekibi için asıl çalışma İstanbul’da başlıyor çünkü sırada elde edilen bilgilerin ve belgelerin tasnif edilmesi var. Projenin koordinatörü arkeolog Oğuz Tanındı ve ekibi 5 aydır arazide topladıkları bilgileri masa başında değerlendiriyorlar.
Oğuz Tanındı’nın evi de projenin üslerinden biri haline gelmiş ve neredeyse bir ofise dönüşmüş. TAY projesi ekip için bir işten yada bir meraktan, bir tutkudan ziyade bir yaşam tarzı olmuş.

YENİ KEŞİFLER...
İç Anadolu Bölgesi’ndeki çalışmalar sırasında yeni arkeolojik alanlar da
bulundu. 30 civarında bugüne kadar bilinmeyen höyükler keşfeden TAY ekibi böylece bilim dünyasına yeni arkeolojik alanlar kazandırmış oldu.

EN KAPSAMLI DEFİNECİLİK FAALİYETLERİ ESKİŞEHİR’DE
TAY ekibinin üzerinde çalıştığı bir başka konuda arkeolojik alanlarda meydana gelen tahribatın belirlenmesi. Envantere kaydedilen tüm höyüklerde meydana gelen her tür tahribat kayıt altına alınıyor. Höyüklerin önceki senelerde çekilen fotoğrafları ile bugünkü durumları karşılaştırılıyor ve tahribatın boyutları böylece çok daha çarpıcı bir şekilde ortaya konuyor. Çalışmalar sonucunda İç Anadolu Bölgesi’nde arkeolojik alanlara en büyük zararı definecilerin verdiği ortaya çıkmış. Yetkililer, Türkiye’nin en kapsamlı definecilik faaliyetlerine ve en büyük defineci çukuruna Eskişehir’de rastladıklarını anlatıyorlar.
8 metre yüksekliğindeki bir höyük üzerinde rastladıkları 4,5 metre çapında ve 11 metre derinliğindeki defineci çukuru TAY ekibini hayrete düşürmüş. Üstelik defineciler sadece çukur açmakla kalmamış ana toprağa kadar inip, yeraltı sularına ulaşmışlar ve ardından motor getirip çukurun içindeki suyu boşaltmışlar.
Oğuz Tanındı Eskişehir çevresinde diğer hiçbir bölgede görmedikleri şekilde bir defineci faaliyetiyle karşılaştıklarını anlatıyor. Bölgedeki neredeyse bütün höyüklerin tam tepelerinden bir delik açılmış ve Oğuz Tanındı’ya göre sanki bir iki organize defineci ekibi bütün bölgeyi karış karış taramış. Tanındı, defineci çukurlarının tabakaları mahvettiğini ve arkeolojik katmanlara büyük zararlar verdiğini anlatıyor.

PROJENİN İLK AYAĞI ÖNÜMÜZDEKİ YIL TAMAMLANACAK
Tay projesinin ilk ayağı önümüzdeki yıl Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yapılacak araştırmaların ardından tamamlanacak. Fakat toplam süresine 18 yıl biçilen envanter projesi için yapılacak daha çok şey var. Ekip önümüzdeki yıllarda Bizans ve Osmanlı gibi daha sonraki dönemlerin envanterlerini çıkarmak üzere arazi çalışmalarına devam edecek. Sonunda tüm tarih dönemlerini kapsayan çok ayrıntılı bir Türkiye envanteri ortaya çıkacak.
Oğuz Tanındı hedeflerine ulaşmak ve projenin sürekliliğini sağlamak için TAY ekibinin büyük desteğe ve sponsorlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor. Ve tarihi mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yaptıklara çalışmalar için işbirliği istiyor.

HAZIRLANAN ENVANTERLER İNTERNETTE
Arkeolojik yerleşmelerde çekilen bütün fotoğraflara, ölçümlere ve ayrıntılı bilgilere internet üzerinden türkçe ve ingilizce olarak ulaşılabiliyor. TAY projesinin internet sitesi sürekli güncelleniyor ve elde edilen her yeni bilgi siteye ekleniyor. Envanter bilgilerine klasörler biçiminde ulaşılıyor ve site yayınladığı rekor sayıdaki 5300 fotoğrafla dünyada bir ilki de gerçekleştiriyor.
TAY ekibinin çalışmalarına, araştırma sonuçlarına ve çeşitli fotoğraflara
www. tayproject.org adresinden ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-arkeolojik-envanteri_2324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!