Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Çin'e Yaptığı İhracatın Yüzde 62'lik Bölümünü Madencilik Sektörü Gerçekleştirdi

Türkiye'nin 2011 yılında Çin'e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62'lik bölümünü madencilik sektörünün gerçekleştirdiği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Çin'e Yaptığı İhracatın Yüzde 62'lik Bölümünü Madencilik Sektörü Gerçekleştirdi

Türkiye'nin 2011 yılında Çin'e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62'lik bölümünü madencilik sektörünün gerçekleştirdiği bildirildi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, madencilik sektörünün Çin'e yaptığı 1 milyar 506 milyon dolarlık ihracatta, Türk doğaltaş sektörü 640 milyon dolarlık payla öne çıktı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Çin'e yapılan 1 milyar 506 milyon 90 bin dolarlık ihracata imza atmanın gururunu yaşadıklarını, sektörün bu ülkeye ihracatını artırmak için tüm gücüyle çalıştığını kaydetti.

Çin'i ''fırsatlar ülkesi'' olarak tanımlayan Erdinç, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

''Türkiye 2011 yılında Çin'den 25 milyar dolarlık ithalat yaparken, 2,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 22,5 milyar dolarlık dış ticaret açığımızı azaltmamız gerekiyor. Türk madencilik sektörü, yıllar öncesinde Çin pazarını keşfetmiş ve Türkiye'nin Çin'e yaptığı toplam ihracatının yüzde 62'lik bölümünü bu ülkeye yapar konuma gelmiştir. Madencilik sektörü ithal girdisi olmayan, yüzde 100'e yakın yerli girdi kullanan yüzde 100 net döviz girdisi ve yoğun istihdam sağlayan bir sektör. Çin Halk Cumhuriyeti, 2011 yılında 640 milyon dolarlık ihracat yapan Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihracat pazarıdır.

Son yıllarda ABD ve Avrupa Birliği'ndeki ekonomik kriz ve durgunluğa karşın Çin her yıl yüzde 8-9 büyüyor. Her birinde milyonlarca insanların yaşayacağı devasa şehirler, alışveriş merkezleri, otoyollar, statlar çok hızlı bir şekilde kuruluyor ve hayata geçiyor. Çin, büyük bir ihracatçı ülke olduğu gibi aynı zamanda büyük ithalatçı bir ülke. Biz Çin'in ithalatçı yönüne yoğunlaşmalıyız ve ihracatımızı artırıp dış ticaret açığımızı azaltmalıyız.''

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-cine-yaptigi-ihracatin-yuzde-62lik-bolumunu-madencilik-sektoru-gerceklestirdi_91579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!