Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2013 Maden İhracatçılarının Yılı Olacak

Ege Maden İhracatçıları Olağan Mali Genel Kurulu'nda konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, yıl sonunda yüzde 20 ihracat artışının hedeflendiğini belirterek 2013 yılının maden ihracatçıların yılı olacağını söyledi.

yapi.com.tr / AA
2013 Maden İhracatçılarının Yılı Olacak

Doğal taş ihracatının geçen yıl artarak, 1 milyar 674 milyon dolardan 1 milyar 902 milyon dolara çıktığını hatırlatan Arslan Erdinç, "2013, maden ihracatçılarının yılı olacak. Bu yıl için doğal taş sektörü ihracat artışı hedefliyor. 2023 yılında ise sektör 7 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyor. Önümüzdeki 5 yılda ihracat artış hızının yüzde 20 artış yakalayacağımızı düşünüyoruz. Misyonumuz, ihracatçı firmalara geleneksel pazarlarımızın yanı sıra yeni pazar arayışları konusunda imkan tanımaktır" dedi.
     
Doğal taş ihracatında Çin ve ABD'nin ilk sırada yer aldığını hatırlatan Erdinç, yeni pazar olarak Hindistan'ın belirlendiğini kaydetti. Hindistan'ın ticaret merkezi kabul edilen Mumbai'de düzenlenecek olan ET ACETECH Fuarı'nda bu yıl geniş bir katılımla temsil edileceklerini ifade etti. Erdinç, 2014 sonrasında Hindistan'a çok fazla mermer ihracatı yapılacağının öngörüldüğünü dile getirdi.
    
"Fabrikalarda işçi sıkıntısı"
    
Mermer fabrikasında çalıştıracak işçi bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Arslan Erdinç, vasıfsız işçilerin mermer fabrikalarında çalışmak istemediğini kaydetti. Vasıfsız işçi sorununa çözüm bulmak gerektiğine dikkati çeken Erdinç, "Bunun için ülkemizdeki mültecilerden faydalanma veya mart-ekim ayları arasında yurt dışından misafir işçi getirme şeklinde bir çözüm bulunabilir. Bu sayede Türkiye'de blok mermer ve nihai ebatlı mal üretimini de katlarız. Yoksa üretimimiz sınırlı kalacaktır" şeklinde konuştu.
     
Genel kurulda, Ege Maden İhracatçıları Birliği 2013 yılı tahmini bütçesi 2 milyon 840 bin lira olarak kabul edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2013-maden-ihracatcilarinin-yili-olacak_107321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!