Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Çöpüne Talipler!

Çimento fabrikalarına 15 milyon Euro’luk maliyetle kurulacak mekanik arıtma tesisleriyle Türkiye’deki çöplerin yakılarak çimento fabrikalarında kullanılabileceğini belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Şefik Tüzün, “Türkiye’de çöpleri bu yöntem ile yok etmek istersek toplam finansman ihtiyacı 2-3 milyar Euro olacaktır” dedi.

yapi.com.tr
Türkiye'nin Çöpüne Talipler!

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, Türkiye’nin çöpüne talip olduklarını söyledi. Tüzün, çimento fabrikalarındaki fırınlarda ısının 1400-1500 derecelere kadar çıktığını belirterek, belediyelerle işbirliği yaparak çöplerin fırınlarda yakılabileceğini bildirdi. Çöp yakma fabrikalarının yaklaşık 100 milyon Euro’luk bir maliyetle kurulabildiğini, buna karşılık mekanik arıtma tesislerinin 15-20 milyon Euro’luk maliyeti olduğunu kaydeden Tüzün, arıtma tesislerinin çimento fabrikalarına yakın mesafede kurulması ile tehlikeli atıklar da dahil çöplerin çimento fabrikalarında yakılabileceğini açıkladı.

185 lira maliyet

Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre, Türkiye’de 28 milyon ton belediye katı atığı çıktığını bu atıklardan 7 milyon ton ek yakıt üretiminin mümkün olduğunu ifade eden Tüzün, çimento sektörünün de 7.5-8 milyon ton kömür tüketimi olduğunu söyledi. Kömürün önemli bir kısmının yurtdışından ithal edildiğini, sektöre yaklaşık 650-700 milyon dolarlık bir maliyet getirdiğini belirten Tüzün, belediye atıklarının çimento fabrikalarında kullanılabileceğini vurguladı. Tüzün, belediyelerin çöp toplamak için 60-100 lira arasında harcama yaptıklarını, çöplerin depolanması için de 40-75 lira arasında harcama yapıldığını açıkladı. Tüzün, “Toplamda 100-185 lira çöp harcama yapılmasına rağmen çöpler malesef depolanıyor. Çevreyi korumak ve gelecek kuşaklara daha güvenli bir çevre bırakmak için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çöplerin depolanmadığı, belediyelere düzenli çöp depolama vergi sisteminin getirildiği bir iş modeli oluşturulmalı” dedi.

300 milyon $ tasarruf

Belediye çöp sahasının 75-100 kilometre yakınında bir çimento fabrikası varsa 10-15 milyon Euro yatırım ile tesis kurulabileceğini dile getiren Tüzün, “Belediye çöp sahasına mekanik, biyolojik ön işleme tesisi kurularak tüm çöpler ayrıştırılarak, geri dönüşüme uygun olanlar ile atıktan türetilmiş yakıt hazırlanır. Atıktan hazırlanan bu yakıt, çimento fabrikalarında kömür yerine kullanılabilir. Ülkemizin her tarafında düzenli dağılmış çimento fabrikaları mevcut ve bizim bu fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye’de çöpleri bu yöntem ile yok etmek istersek toplam finansman ihtiyacı 2-3 milyar Euro olacaktır” dedi. 7 milyon tonluk atığın dönüştürülmesinin ardından çimento sektörünün 3 milyon tonluk kömür ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Tüzün, böylece yaklaşık yılda 300 milyon dolar tasarrufun mümkün olduğunu anlattı.

Cari açığa çözüm beton yol

Başkan Tüzün, ana maddesi tamamen yerli kaynaklardan oluşan beton yolun dünyada 100 yılı aşkın süredir kullanıldığını, mevcut yollarda karşılaştırıldığında yüzde 40 daha ekonomik ve bakım masrafının düşük olduğunu söyledi. Avustralya’da otoyolların yüzde 75’i, Almanya’da yüzde 25’nin beton yol olduğunu dile getiren Tüzün, “Ülkemizde ise yapılan pilot uygulamalar haricinde henüz beton yol teknolojisinden hiç yararlanılmamıştır. Asfalt ve tahi kaplama için her yıl 3 milyon ton bitüm ithal ediyoruz. Beton yolun yaygınlaşması cari açığın 1.5 milyar dolar azalmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-copune-talipler_158393.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!