Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Devleri 2010’da Çok ‘Enerjik’ Olacak

2009’u ertelenmiş yatırımların yılı olarak gören büyük gruplar yeni yıl için daha iyimser. Capital dergisinin haberine göre, holdinglerin yatırımlarında aslan payını enerji alacak. Enerjiyi takip eden sektörler gayrimenkul, turizm ve perakende... Haberde çokuluslu şirketlerin ise 2010’da kapasite artırma, iyileştirme ve marka yatırımları yapacağı

Milliyet Gazetesi
Türkiye’nin Devleri 2010’da Çok ‘Enerjik’ Olacak

2009’u ertelenmiş yatırımların yılı olarak gören büyük gruplar yeni yıl için daha iyimser. Capital dergisinin haberine göre, holdinglerin yatırımlarında aslan payını enerji alacak. Enerjiyi takip eden sektörler gayrimenkul, turizm ve perakende... Haberde çokuluslu şirketlerin ise 2010’da kapasite artırma, iyileştirme ve marka yatırımları yapacağı vurgulanıyor.

Türkiye’deki dev şirketlerden bazılarının 2010 planları şöyle:

Sabancı: Elektrik üretimde EnerjiSa ile 650 milyon euro’luk yatırım yapacak. Perakende grubu, üç yılda 500 milyon liralık yatırım öngörüyor. Akbank 50 - 60 şube açacak.
Koç: Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi için 2010’da 240 milyon dolar harcanacak.
Zorlu: 2012’ye kadar enerjiye 5 milyar dolar yatırım yapacak.
Anadolu: Enerjiye 4 yılda 1 milyar euro yatırım yapacak. Etap Tarım’da ortaklarıyla beraber 500 milyon dolarlık yatırım planlıyor.
Eczacıbaşı: Uzakdoğu’da yatırım olanakları arıyor. Madencilik, kaynak teknolojileri ve gayrimenkule yatırım yapmak istiyor. 2010’da organik büyüme yatırılarının tutarı 200 milyon doları aşacak.
Yıldız Holding: Danimarkalı Gumlink ile 100 milyon dolarlık bir yatırımla yeni bir fabrika kuruyor.
Doğuş: 2010’da yüzde 20 büyümeyi planlıyor. Garanti’nin 875 şubeye ulaşması hedefleniyor. 100 milyon dolarlık marina ve 120 milyon dolarlık AVM yatırımları sürüyor. Enerjide Artvin Barajı’nın lisansını bekliyor. Boyabat Barajı 2012‘de bitecek. Aslancı Barajı’na 2010’da başlayacak.
Borusan: 2010’da 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Ağırlıklı olarak enerjiye yönelik yatırımlar yapılacak. Borusan Mannesmann Boru ve Borçelik’te yüksek teknoloji yatırımları sürecek.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-devleri-2010da-cok-enerjik-olacak_74663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!