Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Doğal SİT Alanları Yeniden Belirlenecek!

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, bir yıl içinde 16 Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nin yanı sıra tüm alanların bilimsel olarak incelenip, korunması gereken yerlerin yeniden belirlenip, derecelendirileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Türkiye'nin Doğal SİT Alanları Yeniden Belirlenecek!

DHA'nın haberine göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Muğla İli Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Eğitim Toplantısı Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde düzenlendi.

Toplantıya Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ve Muğla Valisi Amir Çiçek'in yanı sora çok sayıda akademisyen katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Osman İyimaya, çalışmanın Türkiye çapında başlatıldığını belirterek halihazırda bulunan 16 Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nin yanı sıra tüm alanların bilimsel olarak inceleneceğini belirtti. İyimaya, "Biz bakanlık olarak çok önemli bir projeye başladık. Daha önceden tespit edilen özel çevre koruma ve doğal SİT alanlarımızın hepsini üniversite hocalarımızla ve bürokratlarımızla bilimsel temellere göre arazide ve yerinde incelemeye başladık. Bu çalışma 1 yılı kapsıyor. Bir yıl içerisinde her mevsime göre flora, fauna ve endemik açıdan incelemeler yapılacak. Alınan bilimsel değerlerin raporlaması yıl sonunda tamamlanacak. Sonrasında bu raporlar bizlerin önüne gelecek. Gelen raprolar bir alanın doğal SİT'ten çıkmasını söylüyorsa bu alan o kategoriden çıkartılacak. Ancak korunması ve gelecek nesillere aktarılması ile ilgili bir değer varsa bu alanı da orada yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için tedbirler alıp bu alanı koruyacağız" dedi.

'2016'nın ilk çeyreğinde Muğla için kesin karar çıkacak

Bu alanların yeniden değerlendirilmesi anlamında bir çalışma yaptıklarının altını çizen İyimaya, alanların "Mutlak Koruma Alanı", "Nitelikli Koruma Alanı" ve "Sürdürülebilir Koruma Alanı" olarak planlanacağını kaydetti. İyimaya "2016 sonunda tüm Türkiye çapındaki alanlar belli olacak, ancak 2015'in 8'inci ayın sonunda Muğla bölgesi ile alakalı raporlar bizim önümüze gelecek. Geldikten sonra bölge komisyonlarımız bu raporları inceleyecek. 'Raporlama doğrudur' şeklinde bir onay komisyondan çıkarsa tekrar bakanlığa gönderilecek. Bakanlıkta bilimsel heyet bu raporları tekrar inceleyecek. Daha sonra bakanımızın oluruna sunulacak. Tahmin ediyorum bu işlem yıl sonunu bulacak. 2016'nın ilk çeyreğinde Muğla'nın durumu kesinlik kazanacak" dedi.

'Alınan karar kesin olacak'

İyimaya, alınan bu kararın kesin kara olacağını vurgulayıp, şöyle devam etti: "Yaptırımları kesin olacak. Kararlar artık tartışılır olmayacak. Yargı yoluyla bu kararların bozulmaması için de bütün bilimsel kararlar ortaya konulacak. Yargı daha önce bölgeye göre bir yandaki parselin derecesini değiştirebiliyordu ancak şimdi, bu söz konusu olmayacak. Çünkü alanın tamamı incelenmiş olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-dogal-sit-alanlari-yeniden-belirlenecek_127989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!