Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Planı Tanıtıldı

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin ilk kırsal kalkınma planının tanıtımında, Türkiye'de yoksulluğun önemli bir kısmının kırsal alanda görüldüğünü belirterek, bu tür planların yoksullukla mücadele anlamında önem taşıdığını ifade etti.

yapi.com.tr / AA
Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Planı Tanıtıldı

Fotoğraf: Volkan Furuncu

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin ilk kırsal kalkınma planının tanıtımında, Türkiye'de yoksulluğun önemli bir kısmının kırsal alanda görüldüğünü belirterek, bu tür planların yoksullukla mücadele anlamında önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye'nin ilk kırsal kalkınma planının tanıtım toplantısı, Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonunda düzenlendi. Toplantının açılışında, Ağustos ayında Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yürürlüğe giren ve 2010-2013 dönemini kapsayan kalkınma planının hazırlık süreci ve içeriğine ilişkin bilgi verildi.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz açılış konuşmasında, Türkiye'de ilk defa kırsal kalkınma planı hazırlandığının altını çizdi ve bu ilki iftiharla yaşadıklarını söyledi, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kırsal kalkınmanın sadece tarımı değil, tarım dışı faaliyetleri de kapsayan geniş bir kavram olduğunu kaydeden Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının genişleyen perspektifini de yansıttığını söyledi.

Kırsal alanda ekonomik faaliyetleri artırmak ve daha fazla gelir sağlamak gerektiğini belirten Yılmaz, ''yakın kırsal'' ve ''uzak kırsal'' ayırımının bu noktada önem taşıdığını ifade etti ve şunları kaydetti:

''Bu planda henüz olgunlaştırılmamış ama gelecek planlarda ben bunun mutlaka yapılması gerektiğine inanıyorum; yakın kırsal ve uzak kırsal ayrımını yapmak durumundayız. Şehirlerimize daha yakın, şehirlerin hinterlandında olan ve şehirdeki faaliyetlerle bütünleşik bir şekilde değer üreten yakın kırsal ile biraz daha uzak, daha ücra bölgelerde yaşayan insanlarımızın koşulları tabii ki farklı. Bunları da belki ilerde daha farklı alt açılımlarıyla bu planın gerçekleştirmek mümkün olur inşallah diye düşünüyorum.''

Kırsal alanda tarım dışında turizm, el sanatları gibi çok çeşitli faaliyetlerin yürütülmesinin mümkün olduğunu, bu planın desteğiyle daha fazla gelir getirici faaliyetlerin hayata geçirilebileceğini anlatan Yılmaz, planın istihdamın artırılmasına da katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Yılmaz, konunun sosyal boyutunun da önemli taşıdığına işaret ederek, ''Şunu rakamlarla biliyoruz ki Türkiye'de yoksulluğun önemli bir kısmı kırsal alanda. Dolayısıyla bu kırsal alana dönük planlar aynı zamanda bizim yoksullukla mücadele anlamında da son derece önemli'' dedi.

Kırsal alanda altyapının da büyük önem taşıdığını, ekonomik ve sosyal gelişmenin bunun üzerine inşa edilebileceğini dile getiren Yılmaz, hükümet olarak konuya öncelik verildiğini, KÖYDES projesiyle 6 milyar liradan fazla kaynağın bu amaçla kullanıldığını söyledi.

Planın ''ekonomik gelişme'', ''yerel kapasitenin artırılması'', ''altyapı'' ve ''çevrenin korunması'' olmak üzere dört stratejik amacı bulunduğunu anlatan Yılmaz, bu tür planların ülke genelini kapsayan makro planları tamamlayıcı nitelikte olduğunu söyledi. Bugün sadece makro planla amaca ulaşabilmenin mümkün olmadığını ifade eden Yılmaz, bölgesel planların ve kırsal kalkınma planlarının önemine vurgu yaptı ve bu tür planların bölgesel eşitsizliklerin giderilmesine de hizmet ettiğini kaydetti.

Yılmaz, planın uygulanmasıyla ilgili izleme komitesinin kurulmasının da sevindirici olduğunu, bunun sağlıklı işleyiş için önem taşıdığını vurguladı, hayırlı olması temennisiyle sözlerini noktaladı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-kirsal-kalkinma-plani-tanitildi-_85672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!