Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türklerin 7 Milyar $’ı ‘Sahra’ya Saplandı

Libya’daki Tobruk hükümeti Türk şirketlerini “Libya’dan çıkarma” kararı aldı. Libya’dan 4.5 milyar dolar alacağı olan Türk şirketlerinin şantiyelerinde işe hazır bekleyen 7 milyar dolarlık iş makinesi ve araç gereç ise kaderine terkedildi.

yapi.com.tr
Türklerin 7 Milyar $’ı ‘Sahra’ya Saplandı

Milliyet'ten Rahim Genç'in haberine göre, Libya’daki Tobruk hükümetinin, “Türk şirketlerini ülkeden çıkarma” kararından sonra, Türk müteahhitlerin 4.5 milyar dolar tutan alacaklarının tahsili zora girdi. Şantiyelerde bulunan 7 milyar dolarlık iş makinesi ve araç parkı da çöl ikliminde çürümeye terkedildi.

Türk müteahhitleri 1970’lerden 2011 yılına kadar Libya’da 29 milyar dolarlık 565 dev projeyi hayata geçirdi. 2011 yılında Arap Baharı’ndan sonra Libya’daki iç karışıklıklar dev projelerin hızını kesti. Yapımı devam eden projelerdeki hakedişlerin tahsilindeki sıkıntıyı çözmek için Türk hükümeti ile Libya arasındaki görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı. Çatışmaların devam etmesi ve şantiyelerde iş güvenliğinin kalmaması üzerine ise Türk şirketleri şantiyeleri olduğu gibi bırakıp, çalışanlarını Türkiye’ye getirdi.

Çözüm beklerken yeni kriz

Libya’da Başbakan Abdullah es-Seni başkanlığında pazar günü toplanan Tobruk hükümeti, ülkede altyapı ve üstyapı projelerini üstlenen tüm Türk şirketlerini “Libya’dan çıkarma” kararı aldı. Toplantıda, daha önce yapılmış olan tüm sözleşmelerin gözden geçirilmesine karar verildi.

Kararı değerlendiren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Hüseyin Ersin Takla, “Biz sorunun çözümünü beklerken, bu karar geldi. Bu iş kısa sürede çözülemez” dedi. Takla, şunları söyledi:

“Bu kararla Türk şirketlerinin üstünde bir baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Biz olumlu bir netice beklerken bu açıklamayla, beklenen olumlu neticenin çıkmayacağını gördük. Bu sorunun çok kısa zamanda çözüme kavuşması beklenemez. Bunun belirsiz bir sürece yayılacağı anlaşılıyor. Daha önce uluslararası tahkim ya da görüşmeler yoluyla alacakların ödenmesi konusu gündeme geldi ancak hiçbirinden bir sonuç çıkmadı.”

‘Yarın çıkın demek değil’

Türk müteahhitlerinin Libya’da üstlendiği işlerin karşılığında hemen ödenmesi gereken 1 milyar dolar alacağı olduğunu belirten Takla, “Alacakların toplam tutarı 4.5 milyar dolar. Şantiyelerde bulunan iş makinesi ve araç gereçlerden oluşan toplam envanter ise 7 milyar dolar” dedi. Takla, şöyle konuştu:

“Tobruk hükümetini Libya’nın resmi hükümeti olarak görürseniz, ki Birleşmiş Milllet kararı da bu yönde, o zaman Tobruk hükümetinin Türk şirketlerinin faaliyetini yasaklamasıyla ilgili kararının bütün Libya’da geçerli olduğunu düşünmemiz gerekir. Bu durumda Libya’da hesap kapanır. Ama bu karar uygulanır, uygulanmaz, nereye kadar tesir eder, bu da zamanla belli olacaktır. Şu etapta bu karar hemen yarın çıkın anlamına gelmez. Şu an itibariyle hiçbir Türk şirketinin Libya’da bir faaliyeti yok. Firmalar malzemelerini beklemek için birkaç kişiyi bırakmış olabilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turklerin-7-milyar-i-sahraya-saplandi_128857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!