Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tutsak Bir Derenin Resmidir

Kirlilik yaratacağı gerekçesiyle alabalık tesisine bile izin verilmeyen, konut yapılmayan Trabzon içme suyu barajı havzasına, elektrik üretimi amacıyla 7 adet hidroelektrik santralı kurulacak. Galyan Deresi üzerinde 28 kilometrelik mesafede kurulması tasarlanan santralların yaratacağı kimyasal kirliliğin içme suyunu kullanacak Trabzonlular için

Cumhuriyet Gazetesi
Tutsak Bir Derenin Resmidir

irlilik yaratacağı gerekçesiyle alabalık tesisine bile izin verilmeyen, konut yapılmayan Trabzon içme suyu barajı havzasına, elektrik üretimi amacıyla 7 adet hidroelektrik santralı kurulacak. Galyan Deresi üzerinde 28 kilometrelik mesafede kurulması tasarlanan santralların yaratacağı kimyasal kirliliğin içme suyunu kullanacak Trabzonlular için yaşamsal tehdit oluşturacağı uyarısı yapıldı.

Trabzon’da bir kamyon çakıl alınmasına izin verilmeyen Galyan Deresi’ndeki 28 kilometrelik koruma havzası üzerine 6, Şimşirli Deresi üzerine de bir adet HES kurulması kararlaştırıldı. Birbiri ardına sıralanan HES’ler nedeniyle su Atasu Barajı’na kadar dereden akmayacak. Dere suyu, bir tünelden çıkıp diğerine girecek. Böylece, dereye cansuyu bırakılsa bile, havzadaki yaşam büyük ölçüde ortadan kalkabilecek.

Kirleticiler suya karışacak

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Trabzon Şubesi’nce düzenlenen toplantıda, Trabzon ve çevresine hazirandan itibaren su sağlayacak olan Atasu Barajı ve bu barajdan elde edilecek içme suyunun kalitesi tartışıldı. Toplantıda konuşan JMO Trabzon Şubesi Başkanı Semih Peker, 7 HES’e izin verilmesi halinde, bu yapılaşma için toplam 155 bin metreküp beton, 50 bin ton çimento ve 350 bin metreküp kazı yapılacağını vurguladı. Peker, bu kadarlık bir kazı için 80 dönüm alan gerektiğine, beton için gerekli kimyasalların 950 tonu bulabileceğine dikkat çekti. Her bir HES için inşaat süresinin 2.5 yıl olacağını belirten Peker, inşaatların değişik dönemlerde başlaması dolayısıyla yaklaşık 10 yıl boyunca sürebileceğini, yanmış yağdan motorine, deterjana kadar pek çok kirleticinin suya karışacağını açıkladı.

‘Uyuyan tehlike uyanacak’

Kimyacı KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, bölgede şu anda çalışmayan bir maden bulunduğunu, bu maden civarında yoğun biçimde bakır, çinko, gümüş benzeri ağır metaller olduğunu söyledi. Kazı çalışmaları sırasında uyuyan tehlikenin uyandırılacağını, buradan çıkan tozun yağmur ve dere ile baraja ulaşacağını anlatan Tüfekçi, bu nedenle çevre etki değerlendirme raporlarının stratejik nitelikte hazırlanması gerektiğini, HES’lerin tek tek değil bütüncül olarak incelenmesinin şart olduğunu ifade etti.

Su yapıları uzmanı Sami Koç da kazı ve toprak hareketleri nedeniyle Atasu Barajı’nın 50 yıllık ömrünün 20 yıla inebileceği uyarısında bulundu. KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Yüksel, HES’leri savunan biri olarak böyle bir projeyi kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Yüksel, “HES’ler konusunda bu kadar ileri gidileceğini sanmazdım. İçeceğimiz suyu kirletmek için bu kadar kötü bir proje olmaz. Tüm havza bir entegre proje olarak ele alınmalı” dedi.

KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Berküm ise havza planlamasının önemine değinerek suyun HES tünellerinden geçerken de aşınmalardan dolayı bazı kirleticilere maruz kalabileceğine dikkat çekti. Berküm şöyle konuştu: “Hayatımda böyle HES haritası görmedim. Su birinden çıkıp ötekine giriyor. Bunun dünyada eşi benzeri yok” diye konuştu.

Kabul edilemez

Atasu Belediye Başkanı Mustafa Köse de baraj koruma alanında hiçbir yapılaşmaya izin vermediklerini, bu nedenle 3 yıl önce 4 bin 550 olan belde nüfusunun 1770’e indiğini açıkladı. Köse, “Biz ev bile yaptırmadık. Ama şimdi 7 HES yapılacak. Bu nasıl bir iş” diye sordu. Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ise bölgenin turizm alanı ilan edildiğini anımsatarak “İşe bakın ki bu dereden bir kamyon çakıl almamıza izin vermediler. Ama şimdi 7 HES planlıyorlar. Bu asla kabul edilemez” dedi.

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tutsak-bir-derenin-resmidir_85550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!