Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tuz Gölü Kadar Güneş Paneli Türkiye'nin Enerjisini Karşılar

ODTÜ GÜNAM Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, "Türkiye’nin harcadığı tüm elektrik enerjisini sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadardır." dedi.

yapi.com.tr
Tuz Gölü Kadar Güneş Paneli Türkiye'nin Enerjisini Karşılar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde güneş panellerinde kullanılan hücrelerin üretiminin yapıldığı Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi'nin (GÜNAM) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, kuraklık, sel gibi büyük doğa olaylarına neden olan iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için fosil yakıtların kullanımından vazgeçilmesi, güneş enerjisine yönelinmesi gerektiğini söyledi. Turan, "Türkiye’nin harcadığı tüm elektrik enerjisini sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadardır." dedi.

DHA’da yer alan habere göre; ODTÜ'nün Bilkent Kampüsünde 12 yıl önce kurulan Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi, gelişen endüstrilerin de takibiyle beraber çok özel bir laboratuvar haline getirildi. Hem temel araştırmaların yapılabildiği hem de firmalarla birlikte uygulamaya yönelik araştırmaların yapılabildiği merkezde her gün güneş enerjisini elektrik enerjisine ve ısı enerjisine dönüştüren teknolojilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. GÜNAM, bu teknolojilerin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yapıldığı Avrupa’nın sayılı merkezleri arasında yer alıyor.

'Fosil yakıt kullanmaktan vazgeçmeliyiz'
ODTÜ GÜNAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, atmosferdeki karbondioksit miktarı artıkça dünya atmosferinin ısındığını, bunun sonucunda iklim değişikliği olaylarını gözlemlediklerini söyledi.

Turan, "Atmosferin sıcaklığı her yıl bir miktar daha artıyor ve beklenen o ki eğer bunun karşısında bir önlem alınmazsa bir süre sonra geri dönülmez bir şekilde iklimin değişmesi söz konusu olacak. Bu da kuraklık, sel gibi büyük doğa olayları olarak karşımıza çıkacak. Dolayısıyla iklim değişikliğinin önüne geçilmesi gerekiyor. İklim değişikliğinin önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şey fosil yakıtlarının kullanımından vazgeçmektir. Yani bizim artık odun yakmaktan, doğal gaz yakmaktan, kömür yakmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Alternatif enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Bizim ihtiyacımız olan enerjinin binlerce katını güneş enerjisi bize sağlıyor; her şeyimizi güneş enerjisinden sağlamamız mümkün." diye konuştu.

'Daha çok Avrupa’da tanınıyoruz'
Prof. Dr. Turan, güneş panellerinin elektrik üretiminde kullanılması gerektiğini belirterek, "Türkiye’nin harcadığı tüm elektrik enerjisini sağlamak için kurmanız gereken güneş panellerinin toplamı Tuz Gölü kadardır. Dolayısıyla alanla ilgili bir sıkıntımız yok. Türkiye’de çok sayıda ve hiç kullanılmayan bu işe uygun birçok alan var; özellikle Güney Toroslar bu iş için çok uygundur. Türkiye’de bir alan ya da arazi sıkıntısı söz konusu değil. Biz de burada güneş panellerinde kullanılan hücrelerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunu Ar-Ge düzeyinde yapıyoruz. Üretimimiz prototip düzeydedir. Asıl kütlesel üretimi firmaların yapması gerekiyor. Bunu yapan firmalar da Türkiye’de oluşuyor. ODTÜ GÜNAM Türkiye’de tanındığından daha çok Avrupa’da tanınıyor. Bir çok Avrupa kuruluşu bizi çok iyi biliyor. Bizim yaptığımız Ar-Ge onların da ilgisini çekiyor. Onlarla birlikte ortak projeler de üretiyoruz. Avrupa’da bu işin başını çeken Almanya, güneş zengini ve bunu konuya ilgi gösteren İspanya, Hollanda gibi ülkelerdeki araştırma kuruluşlarıyla ortak projelerimiz oluyor. Katar’la ilişkiler yürütüyoruz. Aynı şekilde Pakistan’daki bir şirketle iletişimimiz söz konusu. Hedef ülkelerden bir tanesi Çin bizim için önümüzdeki dönemde." dedi.