Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuzambarı 170 Yıl Sonra Reklamcılara İlham Veriyor

Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan, Cumhuriyet döneminde ise uzun yıllar Tekel tarafından tuz, alkol ve tütün deposu olarak kullanılan Kasımpaşa’daki eski Tuzambarı binası, tarihi taş dokusu korunarak 160 kişinin çalıştığı bir alana dönüştü. Yapının asli dokusunun korunması adına kozmetik ya da dekoratif unsurlardan kaçınılarak, zamana direnecek

yapi.com.tr
Tuzambarı 170 Yıl Sonra Reklamcılara İlham Veriyor

eçmişi Osmanlı dönemine dayanan, Cumhuriyet döneminde ise uzun yıllar Tekel tarafından tuz, alkol ve tütün deposu olarak kullanılan Kasımpaşa’daki eski Tuzambarı binası, tarihi taş dokusu korunarak 160 kişinin çalıştığı bir alana dönüştü. Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık Ofisi tarafından, Medina Turgul DDB Reklam Ajansı için yeniden tasarlanan bina, geçtiğimiz günlerde düzenlenen 12. Ulusal Mimarlık Ödüllerinde 'Yapı Dalı Koruma-Yaşatma Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

Tarihi ambar nasıl reklam ajansına dönüştü?

Tuzambarı’nın restorasyon projesi, Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık Ofisi’nin gerçekleştirdiği en sıradışı projelerden biri olarak gösteriliyor. Geçmiş yıllarda da birçok reklam ajansına hayat veren mimarlık ofisi, bu kez tarihi bir ambarı çarpıcı bir çalışma ortamına dönüştürdü. Böylelikle, herhangi bir plazanın üst katlarına taşınmayı reddeden ve yaratıcılığın ancak yaratıcı mekânlarda mümkün olduğuna inanan Medina Turgul DDB’nin de hayali gerçekleşmiş oldu.

Projede, geçmişi Osmanlı dönemine dayanan, Cumhuriyet döneminde ise uzun yıllar Tekel tarafından tuz, alkol ve tütün deposu olarak kullanılan yapının tarihi taş dokusu korunarak 160 kişinin çalıştığı bir alan yaratıldı.

Restorasyon kapsamında Tuzambarı’na zarar vermeden, 170 yıllık kiri ortadan kaldırmak için Erginoğlu&Çalışlar, yaratıcılığını kimyasal çözümler yaratmaya kadar taşıdı.

4 ayrı galeriden oluşan yapı içinde iletişimin kesintisiz bir şekilde devam etmesi için galeriler, çelik köprülerle birbirine bağlandı. Yapının asli dokusunun korunması adına kozmetik ya da dekoratif unsurlardan kaçınılarak, zamana direnecek klasik bir alan yaratıldı.

Restorasyon çalışmaları, yoğun bir zaman baskısı altında toplam 7 aylık bir süreçte tamamlandı.

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuzambari-170-yil-sonra-reklamcilara-ilham-veriyor_79024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!