Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uçan Balıklar HES'ler Yüzünden Göç Yolunda Ölüyor

Van Gölü'ne dökülen Bendimahi Çayı'nın su düzeyi düşünce üreme göçünde bulunan binlerce inci kefali telef oldu.

yapi.com.tr
Uçan Balıklar HES'ler Yüzünden Göç Yolunda Ölüyor

DHA'nın haberine göre, Van Gölü'ne dökülen Bendimahi Çayı'nın su düzeyi düşünce üreme göçünde bulunan binlerce inci kefali telef oldu. Balıkların adeta görsel şölen sunduğu bölgede artık ağır bir koku ve binlerce balık ölüsünü bulunduğunu anlatan çok sayıda kişi bunun bölgedeki HES'lerden kaynaklandığını ileri sürerken, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yard.Doç. Dr. Mustafa Akkuş, bu durumun dere yataklarındaki suların tarım alanları için kullanılmasından kaynaklandığını söyledi.

Bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska'daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek zaman zaman uçarcasına derelere akın eden inci kefali için 15 Nisan'da başlayan ve 15 Temmuz'a kadar sürecek av yasağı devam ederken, son günlerde Bendimahi Çayı'nda binlerce balık ölümü görüldür. Yaklaşık 2.5 milyon bağlığın görsel şölene dönüştürdüğü üreme göçüne, Bendimahi Çayı'na gelen balıklar eşlik edemiyor. Balık ölüleri ile dolu Bendimahi Çayı'nda son zamanlarda sadece ağrı bir koku yükseliyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Mustafa Akkuş, dere yatağındaki suyun tarım alanlarının sulanmasında kullanıldığını, su düzeyinin düşmesi ile birlikte de bu durumun ortaya çıktığını söyledi. Akkuş, "Bendimahi Çayı üzerinde bulunan regülatörlerle su tarıma kesiliyor. Bu nedenle göl ile regülatör arasındaki 20 kilometrelik mesafede su yok denecek kadar azaldı. Suyun azalması ve sıcaklıkların artamı ile birlikte balık ölümleri yaşanmaktadır. Buna acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Balık ölümlerinin yaşanmaması için deredeki su sevyesinin mevcut durumun 3-4 katı olması gerekiyor" dedi.

Bendimahi Çayı çevresinde oturanlar derede görülen balık ölümlerinin HES'lerden kaynaklandığın ileri sürdü. Çifçilik yapan Bedii Şepik, "HES projesi yapıldıktan sonra bölgede balık ölümleri oldu. Daha önce de ölüm oluyordu. Ama bu kadar değildi. Bu derede bir çok canlı hayvan var. Bu manzara bizi üzüyor. HES projesini istemiyoruz. Başka yerlere yapılsın, doğayı öldürüyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucan-baliklar-hesler-yuzunden-goc-yolunda-oluyor_159409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!