Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çılgın HES Evlerini Başlarına Yıkmak Üzere!

Artvin Arhavi'de ilçe merkezine inşa edilen ve halkın "Çılgın HES" olarak adlandırdığı santral inşaatı bitişiğindeki evleri çökme tehlikesiyle yüzyüze getirdi.

yapi.com.tr
Çılgın HES Evlerini Başlarına Yıkmak Üzere!

Binaların duvar ve zeminleri çatladı, tavanları çöktü. HES inşaatı, daha önce bakanlığın verdiği "ÇED olumu" raporunun iki kez idare mahkemesince iptal edilmesinin ardından Danıştay'ın bu kararları bozmasıyla başlamıştı. CNNTürk'te yer alan habere göre, bu süreçte heyet değişikliğine gidilen Rize İdare Mahkemesi de "ÇED olumlu" raporuna karşı son açılan davada önceki iki kararının aksine davayı reddetmişti.

Artvin Arhavi'de halkın "Çılgın HES" olarak adlandırdığı Kavak HES Projesi'nde santralin inşa edildiği alanın bitişiğindeki 3 evin kolonları, duvar ve zeminde çatlaklar oluştu, bir evin tavanında çökmeler başladı. Evin tavanını demir direk yaslayarak güçlendirmeye çalışan sahipleri, ‘oturulamaz’ raporu verilen evlerinde korku içinde yaşıyor.

İlçe merkezinde oluşu nedeniyle çevre kamuoyunda, "Çılgın HES" olarak bilinen Kavak HES Projesi için açılan davalarda "ÇED Olumlu" raporu 2 kez iptal edilen projede yapım çalışmaları, 1’inci ÇED olumlu kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi'nin kararının Danıştay tarafından bozulması üzerine yeniden başlamıştı.

Cumhuriyet Mahallesi 12 Mart Caddesi üzerindeki HES için çalışmaların hızlanması ile birlikte açılan 7 metre derinliğindeki santral çukuru, bitişiğindeki Yaşar Abay Hatinoğlu ile Nurettin ve Süleyman Abay’a ait 3 evin kolonlarında, duvar ve zeminlerinde çatlaklar oluşturdu.

Nurettin Abay’ın evinin tavanında çökmeler başladı. Abay, çöken tavan kısmını demir direk yaslayarak güçlendirmeye çalıştı. Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin inceleme sonrası hazırladığı raporda, evlerde oluşan hasarın, bitişikteki HES projesi sırasında çukur açan iş makineleri ile santral sahasında zemin düzeltmesi ve sıkılaştırılmasında çalışan silindir makinesinin titreşim iletkenliğinden kaynaklandığı belirtildi.

Bölgede çalışmanın devam etmesi halinde taşıyıcı sisteminin daha fazla zarar göreceği belirtilen raporda, binalarda kalmanın can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturacağına dikkat çekildi.

Evlerin yanında HES olmayacağını anlatmak için başvurmadığı kurum ve kuruluş kalmadığını ancak sözünü dinletemediğini ifade eden Yaşar Abay Hatinoğlu’ da, "Evimizde yaşayamaz hale geldik. Hiçbir yetkili bizimle ilgilenmiyor. HES’in ölüm tehdidi ile yaşıyoruz. Evimin döşemeleri çürüdü, duvarlar çatladı. Ailemizin psikolojisi bozuldu. Burada yaşamanın tehlikeli olduğu belirtildiği halde yaşamaya devam ediyoruz. Yetişin, burada ölüyoruz. İlla birinin ölmesi mi lazım?” diyerek önlem alınmasını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cilgin-hes-evlerini-baslarina-yikmak-uzere_156057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!