Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uçanyol, Meclisi İkiye Böldü: Homeros mu, Mustafa Kemal mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı olağan meclis oturumunda, Cumartesi hizmete açılacak olan Buca Uçanyol Projesi isim verilmesi ile ilgili önerge tartışma yarattı. AK Partililer, Buca trafiğine nefes aldırması beklenen ekspres güzergaha Homeros Bulvarı adı verilmesine tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Uçanyol, Meclisi İkiye Böldü: Homeros mu, Mustafa Kemal mi?

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Buca’da yapımı tamamlanan Uçanyol Projesi daha açılmadan tartışma çıkardı. Kent trafiğini rahatlatacak projeye Homeros Bulvarı adının verilmesi AK Parti cephesinden tepki görürken, Uçanyol isminin Gazi Mustafa Kemal Bulvarı olması talep edildi. Tartışma sonunda yolun adı oy çokluğu ile Homeros Bulvarı oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, kuzey çevre yolu ile birleşecek olan Uçanyol üzerindeki güzergaha Homeros Bulvarı adının verilmesine grup olarak karşı çıktıklarını belirtti ve “İzmir’de mi, Sakız Adası’nda mı yaşadığı henüz kesinleşmemiş Yunan mitolojik şairi Homeros’un, Türk kültürü ile bir alakası olmayan, sadece İzmir civarında yaşadığı varsayılan bir kişinin böylesine önemli bulvara adının verilmesinin İzmir ve Türkiye için doğru olmayacağını düşünüyoruz. Geçmiş dönemlerde Türk tarihinde önemli yeri olan isimlerden birisinin adının verilmesinin bizim kültürümüz açısından daha doğru olacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin kuruluşunda hizmet veren Gazi Mustafa Kemal ve onun arkasındaki birçok devlet adamı varken, bizim kültürümüz ile uzaktan yakından alakası olmayan Homeros adının verilmesini grup olarak doğru bulmuyoruz. Bizimle aynı örfü, aynı coğrafyayı, aynı dertleri, aynı kültürü paylaşmış bir kişinin adının buraya verilmesi daha uygun olacaktır” diye konuştu.

“Buraya bir Kızılderililer gelmemiş”

AK Partili Çakar’ın eleştirilerine cevap veren Meclis Başkanvekili Sırrı Aydoğan "Anadolu coğrafyası tarih boyunca her türlü medeniyeti ağırlamış bir coğrafyadır. Nereye giderseniz gidin büyük bir tarih ve zenginlik vardır. Buraya gelmeyen kalmamış, sadece Kızılderililer gelmemiştir, o da o zamanlarda gemi olmadığından olsa gerek... Biz de tüm o isimleri de, Cumhuriyet tarihinde ülkemize hizmet eden isimleri de burada yaşatıyoruz. Menderes Havalimanı, Fevzi Çakmak Bulvarı, Özal Meydanı, Atatürk Bulvarı gibi. Amaç zenginliğimizi yaşatmak. Biz bir dünya kentiyiz. Bunlar da olağan şeyler. Tarihe mal olmuş bir şairin ismini bir bulvara vermek bu kadar tartışılacak bir konu değil” dedi.

Oylamaya sunulan önerge, AK Parti’den gelen ret oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucanyol-meclisi-ikiye-boldu-homeros-mu-mustafa-kemal-mi_114860.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!