Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir Alsancak Kruvaziyer Limanı'na Yürütmeyi Durdurma!

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın içinde yapılması öngörülen 96 bin metrekarelik AVM nedeniyle kamuoyunda tartışmalara neden olan İzmir Alsancak Kruvaziyer Limanı Planı’yla ilgili ikinci yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

yapi.com.tr
İzmir Alsancak Kruvaziyer Limanı'na Yürütmeyi Durdurma!

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 30 Nisan 2012’de onaylanan İzmir Kruvaziyer Limanı alanına yönelik 5 bin ölçekli nazım imar planı ile 1000 ölçekli uygulama imar planına Büyükşehir ile Konak Belediyesi’nin yanı sıra Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası gibi çok sayıda kuruluş itiraz etti. Büyükşehir Belediyesi plana henüz askıdan inmeden dava açtı. Meslek odaları ise askıdan indikten sonra dava açma yoluna gitti. Danıştay 6. Dairesi, Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada 2 Ocak tarihli kararıyla yürütmeyi durdurdu. Bu nedenle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yeni bir plan için harekete geçti.

Görüş soruldu

Ekim ayı başında Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’ne ulaşan taslak planda ilk planda yoğun itiraza neden olan 96 bin metrekarelik AVM yapımına olanak sağlayan ticaret alanı 40 bin metrekareye düşürüldü. Ancak turizm tesis alanı 29 bin metrekareden 46 bin metrekareye çıkartıldı. Belediyelerin görüşü sonrası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı planı değiştirerek veya aynen askıya çıkaracak. Yeni planla ilgili gelişmeler beklenirken, Danıştay 6. Dairesi’nin 10 Eylül tarihli kararında, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin ilk plana açtığı davayla ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı daha verdiği ortaya çıktı. Tebligatı yeni yapılan kararla, aynı konuyla ilgili ikinci yürütmeyi durdurma kararı alınmış oldu..

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-alsancak-kruvaziyer-limanina-yurutmeyi-durdurma_113876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!