Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Üçüncü Köprü Güzergâhı Belli Oldu, Kavga Koptu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sonunda İstanbul Boğazı’na yapılmak istenen üçüncü köprünün güzergâhını açıkladı. Üçüncü köprü projesinin sadece İstanbul trafiğinin akışını ilgilendirmediği; İstanbul’un ve Türkiye’nin kuzeyinin doğal, ekonomik ve demografik yapısını değiştirecek bir projenin ‘kilit taşı’ olduğu ortaya çıktı.

Radikal Gazetesi
Üçüncü Köprü Güzergâhı Belli Oldu, Kavga Koptu

* Ulaştırma Bakanı, sonunda üçüncü köprü güzergâhını açıkladı: Sarıyer'de Garipçe ve Beykoz'da Poyrazköy arası. Köprü İstanbul trafiğini çözmekten öte Türkiye'nin kuzeyinin çehresini değiştirecek bir girişimin kilit taşı olabilir.

* Güzergâha tepki yağdı: 'Olabilecek en kötü güzergâh seçilmiş.' 'Ormanlar baklava gibi bölünecek.' '25 milyon nüfuslu bir İstanbul mu isteniyor?' Muhalefet tepkili ama bir yandan da 'rahat': Hukuken bu proje yapılamaz.

260 kilometre

260 km’lik Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin kimlik kartı şöyle:
Şerit Sayısı: 2X4 şerit ve 43 metre
Anayol uzunluğu: 90 kilometre
Bağlantı yolu: 10 adet, 69 kilometre
Kavşak sayısı: 22
Gişe istasyonu: Dört
Asma köprü ana açıklığı: 1275
Asma köprü toplam uzunluğu: 1895 metre
Viyadük sayısı: 61 adet ve 20 kilometre
Tünel sayısı: 14 adet ve 5.3 kilometre

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sonunda İstanbul Boğazı’na yapılmak istenen üçüncü köprünün güzergâhını açıkladı. Üçüncü köprü projesinin sadece İstanbul trafiğinin akışını ilgilendirmediği; İstanbul’un ve Türkiye’nin kuzeyinin doğal, ekonomik ve demografik yapısını değiştirecek bir projenin ‘kilit taşı’ olduğu ortaya çıktı. Yıldırım’ın dün düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgilere göre ‘Boğaz’a yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu’ ve üçüncü köprüyle ilgili soruların yanıtları şöyle:

Köprü nereden geçecek?

Köprü Avrupa Yakası’nda Garipçe, Anadolu Yakası’nda Poyrazköy arasında olacak. Kuzey Marmara Otoyolu ise şu güzergâhı izleyecek:

İstanbul’un batı sınırında Kınalı mevkiinde TEM otoyolu kavşağından başlayacak. Kömür ocakları mevkiini kat ettikten sonra Avrupa yakasında Garipçe köyüne gelecek. İstanbul Boğazı’nı ise 41 derece enlem 29 derece boylamda 1275 ana açıklığı olan bir köprüyle geçecek. Paşaköy mevkiinin ardından Gebze civarında İzmir otoyolu ayrımına ulaşacak. İzmit’in kuzeyini kat ederek Adapazarı’na yönelecek. Eski Adapazarı ile Yeni Adapazarı-Yeni Kent arasından geçen güzergâh, Akyazı-Hendek ilçe sınırları içerisinde TEM otoyolu ile buluşacak.

Nasıl köprü?

Üçüncü köprü de Boğaziçi ve Fatih köprüleri gibi ‘asma köprü’ ve iki ayağı arasındaki mesafe 1275 metre olacak. (Bogaziçi Köprüsü 1074, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü: 1090 metre).

Maliyeti ne?

Yaklaşık maliyeti 6 milyar dolar. Bunun 1-1.5 milyar doları kamulaştırma maliyeti olacak.Toplam güzergâhın yüzde 75’i kamu arazilerinden geçiyor. Bakan Yıldırım’a göre bu, proje maliyetinde önemli bir tasarruf sağlayacak.

Çalışmalar ne aşamada?

Dün itibarıyla süreç resmen başladı. Bundan sonra güzergâh Kocaeli, Sakarya ve İstanbul büyükşehir belediyeleri meclislerinin onayına sunulacak. Aynı zamanda da bunlar 1/25’lik, 1/5000’lik 1/1000’lik planlara işlenecek. Buna paralel olarak Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ihale ile ilgili çalışmaları yürütecek.

Ne zaman bitecek?

Proje kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştirilecek. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak projeye yurtiçi ve dışından ilgili büyük. Bir aksaklık olmazsa bu yıl içerisinde ihaleye çıkılacak. Projenin tamamı ihaleyle gerçekleşecek. Projenin tamamının dört - beş yılda bitmesi hedefleniyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-kopru-guzergahi-belli-oldu-kavga-koptu_79092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!