Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Uyarıyoruz Üçüncü Köprüden Vazgeçin'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan üçüncü köprünün güzergahının belirlendiği yönündeki açıklaması üzerine 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu Yürütmesi bir açıkla yayınlayarak AKP hükümetini uyardı. Yeni köprü inşası kararıyla İstanbulluların insanca yaşama haklarının gaspedildiğine dikkat çekilen açıklamada

sendika.org
'Uyarıyoruz Üçüncü Köprüden Vazgeçin'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan üçüncü köprünün güzergahının belirlendiği yönündeki açıklaması üzerine 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu Yürütmesi bir açıkla yayınlayarak AKP hükümetini uyardı. Yeni köprü inşası kararıyla İstanbulluların insanca yaşama haklarının gaspedildiğine dikkat çekilen açıklamada projeyi engellemek için mücadeleye devam edileceği belirtildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bu sabah bir basın açıklaması yaparak 3. köprü projesinin kesinleştiğini açıkladı. Köprünün geçtiği alanların yarısı ormanlık ve Boğaz’ın Karadeniz çıkışına yakın bir bölgesini kapsıyor. Bakan her ne kadar güzergahın “rant oluşumuna engel olacağını” iddia etse de Ülker başta olmak üzere AKP’ye yakın sermaye gruplarının “yeni belirlenen” güzergah üzerinde yatırımlar yaptığı biliniyor.

İçinde pek çok emek, meslek ve halk örgütünün bulunduğu Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu da Bakan’ın açıklamaları ile halkın tepkisinin hiçe sayıldığının görüldüğünü ve İstanbul için bir cinayet anlamına gelen yeni köprü projesinde ısrar edildiğini belirtiyor.

Yeni köprü projesini engellemek için mücadeleye devam kararı açıklayan Platform’un bugün yayınladığı açıklamanın tam metni:

“AKP HÜKÜMETİNİ VE ULAŞTIRMA BAKANI’NI UYARIYORUZ!

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ CİNAYETTİR! CİNAYET İŞLEMEYİN!

AKP hükümeti İstanbul halkının uyarılarına kulak tıkamayı sürdürüyor!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bugün yaptığı gösterişli basın toplantısıyla, AKP hükümetinin İstanbul’a yönelik yeni cinayet planının kesinleştiğini açıkladı. İstanbul halkının, tarafsız bilim insanlarının, çevrecilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve meslek örgütlerinin yıllardır ısrarla dile getirdikleri uyarılar göz boyayıcı açıklamalarla bir kez daha görmezden gelindi. 3. köprü-Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhının Garipçe-Poyrazköy hattından geçeğini açıklayan AKP hükümeti, İstanbul ormanlarına, bilim insanlarına ve İstanbul halkına karşı savaş ilan etti.

Ulaştırma Bakanı tarafından “orman değeri düşük alanlardan” geçeceği iddia edilen yeni köprü güzergâhı, İstanbul’un en yoğun orman alanlarına ve burada yaşayan tüm canlılara geriye dönüşü olmayan biçimde zarar verecektir. Rant oluşumuna engel olacağı iddia edilen köprü güzergâhının başta Koç Üniversitesi olmak üzere kimlere yeni servet imkânları yaratacağı bellidir. 3. köprü sadece İstanbul’un Kuzey Ormanlarını imha etmekle kalmayacak, Sarıyer, Anadolu ve Rumeli Feneri, Garipçe köyü ve Kavaklar gibi bölgelerde yaşayan İstanbulluları yaşam alanlarının dışına sürecektir. AKP hükümeti, 3. köprü projesinin kesinleştiğini açıklayarak tüm İstanbulluların insanca bir kentte yaşama haklarını hiçe saymaktadır. Yeni köprü İstanbul’u içinde yaşanması imkânsız bir kente dönüştürecektir.

Bizler yıllardır 3. köprü cinayetine karşı çıkan demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri, sendikalar, bilim insanları, çevreciler, kadınlar, gençler, emekçiler olarak, bu savaş ilanına karşı İstanbul’u, ormanlarımızı, suyumuzu, yaşam alanlarımızı sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

3. KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU YÜRÜTMESİ”

ETİKETLER: kurum proje çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/uyariyoruz-ucuncu-kopruden-vazgecin_79074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!