Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uludağ’ın Milli Park Statüsünden Çıkarılmasına Tepki

Sivil toplum örgütlerince oluşturulan Bursa Çevre Platformu, Uludağ’ın milli park statüsünden çıkarılarak “Alan Başkanlığı” adı altında Turizm Bakanlığı’na devredilme girişimlerine tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Uludağ’ın Milli Park Statüsünden Çıkarılmasına Tepki

Alan Başkanlığı Yasası’na karşı çıkan sivil toplum örgütlerince oluşturan Bursa Çevre Platformu bileşenleri, Bursa Turizm İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; platform adına açıklama yapan Bursa Barosu Başkanı Metin Öztosun, “Uludağ için hazırlığı süren ve çalışmaları Turizm Bakanı tarafından basına duyurulan Uludağ Alan Başkanlığı kanun tasarısının TBMM'ne getirilip kabul edilmesi, Uludağ Milli Parkı'nın en önemli kaynak değerleri olan orman alanlarını, Alpin dağ çayırlarını, su kaynaklarını ve canlı yaşamı yok oluşa götürmek demektir.” dedi.

Öztosun, “Bugün, Uludağ Milli Parkı'nın milli park statüsünden çıkarılarak, Uludağ Alan Başkanlığı adı altında, 1. ve 2. gelişim bölgeleri ve kayak pistlerinin bulunduğu 650 hektarlık alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi tartışılmaktadır. Bu durumun olası tehlikelerini öngörebilmek için geçmişe bakmak yerinde olacaktır. Google Earth aracılığı ile elde edilebilecek Uludağ'daki maden ocaklarının görüntüsü, adeta bir mayın tarlasını anımsatmaktadır. Bu madenler; akarsuları kirletmekte, Uludağ'dan gelen akarsuları kullanan köylerdeki tarımsal etkinliklere büyük zararlar vermektedir.” şeklinde konuştu.

 “Milli park yasası işlevsiz kalacak”
“Uludağ Milli Parkı’nın da farklı bir durumda olmadığını belirten Öztosun, şunları söyledi;

“Sürekli inşa edilen yeni oteller, artan yatak kapasiteleri ile birlikte “macera parkı” gibi inanılmaz gürültü kaynaklarının artması ile ekosistemin işitsel peyzajı da büyük zararlar görmektedir. Alan Başkanlığı yasalaşırsa, yönetim komisyonu; Belediye, Turizm Bakanlığı, Turizmciler, otel yöneticileri, Valilik, Milli Park Müdürlüğü'nden birer temsilciden oluşacaktır. Milli Park Müdürlüğü'nün sorumluluğu ve yetkisi işlevsiz kalacaktır. Milli parkı savunması gereken paydaşlar siyasi baskıya açık halde görevlerini yapamayacaktır. Bu yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren milli park yasası geçersiz ve işlevsiz duruma getirilecek ve Uludağ'da turizm sermayesinin yapılaşması hızlanacaktır.”

“Kapadokya turizm sermayesinin insafına bırakıldı”
“Bu bir öngörü değildir” diyen Öztosun, “Ülkemizde Alan Başkanlığı uygulamasındaki kritik örnek bunu açıkça ortaya koymaktadır. 2019 yılında Kapadokya'da kurulan Alan Başkanlığı ile birlikte, bölge turizm sermayesinin insafına bırakılmış ve Göreme Milli Parkı, 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle milli park statüsünden çıkarılmıştır. Aynı politika Uludağ'da uygulanıp, bir süre sonra milli park olmaktan çıkarılacaktır. Uludağ 1961 yılından bu yana milli parktır ve milli park olarak kalmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/uludagin-milli-park-statusunden-cikarilmasina-tepki_189434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!