Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Muğla’daki Milli Park Ormanları ‘Gençleştirme’ Adı Altında Kesilebilecek

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) haritasına göre Muğla genelindeki Milli Parklara ait ormanları “Gençleştirme” alanında bulunuyor. Alanların özellikle sahil kesimlerini kapsaması dikkatlerden kaçmadı.

yapi.com.tr
Muğla’daki Milli Park Ormanları ‘Gençleştirme’ Adı Altında Kesilebilecek

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen orman kıyımları son yıllarda hızlandı. Son olarak Muğla'nın Marmaris ilçesi Balan Dağı'nda “Yangınlara karşı seyreltme çalışması” adı altında gerçekleşen kesimler nedeniyle vatandaşlar seslerini yükseltti.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; doğa tutkunlarının araştırmaları sonucu Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) sitesindeki bir haritada Muğla'nın tüm sahil alanlarının “Gençleştirme” alanı içinde olduğu gözlendi. Bu duruma çevreci ve STK'lar isyan ederek, “Bu karar usul ve esasları düzenleyen 299 sayılı tebliğe aykırı. Milli park ormanlarında işletme ormanı gibi bir plan yapılmaz.” açıklaması yaptı.

Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu üyesi Neşe Yüzak, OGM cbs.ogm.gov.tr adresinden alınan haritada her şeyin açık olduğunu belirterek, “Haritaya bakıldığında, Marmaris Milli Parkı, 4. Bölge Manisa Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veriyor. Orman meşçere (Yaş, ağaç türü kombinasyonu, büyüme ya da kuruluş şekli, bunların hepsi veya bir kısmı ile kendisini çevresinden açık olarak ayıran ve en az bir hektar büyüklükte olan orman parçası) haritasında mavi renkle işaretlenmiş bölgenin tamamı milli parkı göstermektedir. Harita renk kodları ise mavi bölgelerde gençleştirme yapıldığını işaret ediyor.” dedi.

Devrilen ağaç bile kaldırılmaz
Milli parklar tüm canlı varlıkları ile müdahale etmeden korunması gereken alanlar olduğunu da söyleyen Yüzak şöyle konuştu:

“Bu özellikleri ile ormanlardan ayrılır ve orman işletmeleri gibi üretimde kullanılmaz. Tüm dünyada koruma statüsü bu şekilde kabul görmüştür. İçinde devrilen ağaçlar bile kaldırılmaz ve orada gelişen habitat izlenir. Marmaris Milli Parkı, kirlenen gezegende bize önemli bir hediyedir. Turizmin geleceği de bu değerlerin korunmasına bağlıdır.”

Milli Parkta işletme ormanı gibi plan yapılmaz
Gençleştirme adı altında en büyük zararın Marmaris'e olacağını özellikle vurgulayan Neşe Yüzak bu durumdan Muğla genelinde de sıkıntı yaşanacağını belirtti. Yüzak, “Haritaya bakıldığı zaman Muğla genelindeki milli parkların gençleştirme alanı içine alınması usul ve esasları düzenleyen 299 sayılı tebliğe aykırı. Kesinlikle milli park ormanlarında işletme ormanı gibi plan uygulanamaz. Bu karar ile korunan alandaki ormanlara maddi kazanç kaynağı olarak bakılıyor. Marmaris Kent konseyinde, koruma amaçlı sığla ağacı meşcerelerinin işlenmesi konusunda uzun zamandır çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaları yaparken milli parklardaki hassasiyetin gerekli olduğu bilinciyle çalıştık. Kent konseyleri bölge değerlerine sahip çıkmaya devam edecektir. Konunun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mugladaki-milli-park-ormanlari-genclestirme-adi-altinda-kesilebilecek_184142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!