Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi 8,2 Milyar Dolar

Yılın ilk 6 ayında Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişinin yüzde 21 arttığı ve 8,2 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi 8,2 Milyar Dolar

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bu rakamlarla Türkiye'nin doğrudan yatırım için ne kadar güvenli ve önemli bir liman olduğunun bir kez daha test edilip onaylandığını vurguladı. Haziran ayında uluslararası doğrudan yatırım girişinin 1 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Çağlayan, Haziran ayı girişleriyle birlikte Ocak-Haziran döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını ve 6,8 milyar dolardan 8,2 milyar dolara ulaştığını kaydetti.
   
''Yatırımların yüzde 77,8'i AB ülkeleri kaynaklı''
   
AB ülkelerinden sermaye girişlerinin devam ettiğini belirten Çağlayan, söz konusu dönemdeki uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 77,8'inin bu ülkelerden kaynaklandığını bildirdi. Bakan Çağlayan, Ocak-Haziran döneminde İngiltere'nin 2 milyar dolar, Avusturya'nın 1,4 milyar dolar ve Lüksemburg'un 676 milyon dolarla önde gelen yatırımcı ülkeler olduğunu ifade etti.
   
''3,1 milyar dolarlık yatırım imalat sanayinde''
   
Sektörel bazda imalat sanayinin, yatırımcıların en çok tercih ettiği sektör olduğunu vurgulayan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde imalat sanayi yatırımcıların en çok yatırım yaptıkları sektör olarak öne çıkmaktadır. Ocak-Haziran döneminde 3,1 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi imalat sanayine gerçekleşmiş olup, gıda ve içecek imalatı ilk sırada yer almıştır. 410 milyon dolar ile kauçuk ve plastik ürünler imalatı ikinci sırada yatırımcıların tercih ettiği imalat sanayi sektörleridir. Bu dönemde hizmetler sektörünün en önemli kalemlerinden olan inşaat sektörüne 1,3 milyar dolar, bankacılık-finans sektörüne 715 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiştir.''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, aynı dönemde 620 uluslararası sermayeli şirketin kuruluşunun gerçekleştiğini ve 79 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye ile iştirak edildiğini bildirdi. Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:
    
''2012 Ocak-Haziran döneminde 620 adet uluslararası sermayeli şirket kuruluşu gerçekleşti. 79 yerli sermayeli şirkete uluslararası sermayeli şirket iştirak etti ve toplam 699 şirket faaliyete geçti. Faaliyete geçen bu şirketlerle birlikte 2012 yılı Haziran sonu itibarıyla Türkiye'de toplam 30 bin 333 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Söz konusu şirketlerin yüzde 52'si AB ülkeleri ortaklıdır. AB ülkeleri içerisinde Almanya 4 bin 918 şirket ile ilk sırada yer almaktadır. İngiltere 2 bin 369 şirket ile ikinci, Hollanda ise 2 bin 14 şirket ile üçüncü sırada yer almaktadır. AB'den sonra en fazla şirkete sahip ikinci ülke grubu ise yakın ve Orta Doğu ülkeleridir. Türkiye'de faaliyet gösteren 30 bin 333 adet uluslararası sermayeli şirketin 6 bin 546 adedi yakın ve Orta Doğu ülkeleri kaynaklıdır''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-dogrudan-yatirim-girisi-8-2-milyar-dolar_101260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!