Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

UNESCO İstanbul'a 'Çirkinlikleri' Sordu!

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul, kendisine tanınan iki yıllık sürede listede kalmak için mücadele verecek.

Radikal Gazetesi
UNESCO İstanbul'a 'Çirkinlikleri' Sordu!

b>UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul, kendisine tanınan iki yıllık sürede listede kalmak için mücadele verecek.

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki toplantıda, kendilerine iki yıllık ek süre tanındığını ve bu süre içinde de, 'İstanbul surlarındaki yanlış restorasyonun durdurulması, ilçe belediyelerine merkezi idare tarafından restorasyon ve koruma işlemleri için kaynak aktarılması, tarihi yarımadada bir koruma planının hazırlanması ve bir alan yönetiminin belirlenmesi' gerektiğine ilişkin rapor sunulduğunu belirtti. Taşbaşı, "1 Şubat 2007'ye kadar UNESCO'ya ilerleme raporu vereceğiz" dedi.

İstanbul'un dünya mirası listesinde olmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Taşbaşı, şunları söyledi:

"Vilnius'taki toplantıda yeterli koruma yapmadığı için Almanya'nın Dresten şehrini dünya kültür miras listesinden çıkardılar. Her yıl birkaç yeri çıkarıyorlar. İstanbul listeden çıkarılırsa bu kent için ciddi bir prestij kaybı ve ciddi bir ayıptır."

Haliç'e kötü görüntülü köprü yapmayın
Taşbaşı, toplantıda, İstanbul'da yapılacak olan Galaport, Haydarpaşa ve Dubai Towers ile ilgili de itirazlarda bulunulduğunu ve sorular sorulduğunu dile getirdi:

"Galaport veya Haydarpaşa'da yapılacak bir tesis, İstanbul'un tarihi ve kültürel siluetini gölgede bırakacak bir büyüklükte olmasın, oradaki tarihi yapıları kapatmasın dediler. Ayrıca metro geçişi için Haliç'e yapılacak olan boynuzlu köprü görüntüleriyle ilgili olarak da 'Haliç'e kötü görüntülü köprüler yapmayın' dediler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-istanbula-cirkinlikleri-sordu_48679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!