Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üniversitelerin Kampüsü TOKİ'den

TOKİ, yüksek öğrenim altyapısını güçlendirmek için üniversitelerin kampüs inşaatlarını yatırım programına aldı. İdare, bu kapsamda İstanbul Üniversitesi'nden Hakkari Üniversitesi'ne kadar bir çok üniversitenin binası, sosyal tesisleri ve lojmanları gibi büyük öneme sahip yapıları tamamlayarak, yüksek öğretimin hizmetine kazandıracak. Cerrahpaşa ve

yapi.com.tr / AA
Üniversitelerin Kampüsü TOKİ'den

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yüksek öğrenim altyapısını güçlendirmek için üniversitelerin kampüs inşaatlarını yatırım programına aldı. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, İdare, üniversitelerle yapılan işbirliğiyle yüksek öğrenimin alt yapı ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara hız verdi.

Bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'uluslararası bir bilim merkezine dönüştürüleceğini' açıkladığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ni de TOKİ inşa edecek. 25 bin öğrencisinin yaklaşık yüzde 25'inin yabancı öğrencilerden oluşacağı üniversite, fen, sağlık ve sosyal bilimler sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak. Yaklaşık 3 bin dönüm alana inşa edilecek üniversitenin eğitim binaları, idari binalar, hizmet binaları, altyapı tesisleri, lojman ve diğer tesisleri TOKİ tarafından inşa edilecek.
    
TOKİ, İstanbul Tıp Fakültesi sağlık komplekslerindeki (Cerrahpaşa ile Çapa) binaların yenilenmesi ve kampüslerinin yeniden yapılandırılması işini de yatırım programına aldı. Ekonomik ömrünü doldurmuş, depremle hasar görmüş tehlikeli binalarıyla yıllardır hizmet veren Cerrahpaşa ve Çapa binaları, yeniden ele alınacak.
İstanbul Üniversitesi'nden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde, 17 Kasım 2011 tarihinde Tıbbi Onkoloji, Hematoloji/Diyaliz Ünitesi, Çocuk Polikliniği, K.B.B Polikliniği ve Kreş olmak üzere, ayrı ayrı binalarda bazı kolonlarda ve zeminin bazı bölümlerinde çatlamalar olduğu gerekçesiyle binaların boşaltıldığı bildirilmişti.
    
Şırnak'a yüzme havuzlu kampüs
    
TOKİ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yüksek öğretim görecek öğrencilerin de 'modern ve çağdaş tesislere' kavuşması amacıyla Şırnak, Hakkari ve Batman üniversiteleriyle işbirliğine gitti. Bu kapsamda Şırnak Üniversitesi'ne eğitim binası, kültür merkezi, kütüphane, kafeterya, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, rektörlük konutu ve 25 adet rektörlük lojmanı inşa edilecek. Hakkari Üniversitesi'nin eğitim ve öğretim binalarının yanı sıra, idari ve hizmet binaları ile lojmanlarının inşasını da programına alan TOKİ, Batman Üniversitesi'ne de merkezi laboratuvar, 100 lojman, güvenlik ve hizmet binası, Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Meslek Yüksek Okulu ek binası kazandıracak, alt yapı işlerini tamamlayacak.
    
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kompleksi, eğitim öğretim binaları, idari binaları, cami ve öğrenci yurtlarını da yeniden inşa edecek İdare, Giresun Üniversitesi'nin de üniversite binasının yanı sıra, öğrenci evi, kafeterya, lojman, açık ve kapalı spor salonu tesisleri ile spor tesislerini yüksek öğretime kazandıracak.
İdare, Yıldız Teknik Üniversitesi'ne de lojman yapacak.
    
Tunceli Üniversitesi'nin ihalesi tamamlandı
    
TOKİ, üniversitelerin modern yapılara kavuşması amacıyla çok sayıda projede de uygulama aşamasına geçti.
Tunceli Üniversitesi'nin eğitim ve öğretim binası, idari binası ile sosyal tesis ve lojman inşaatının ihalesi 23 Haziran'da gerçekleştirildi.

İhalesi yapılarak uygulama aşamasına geçen diğer projeler ise şöyle:

''Şırnak Üniversitesi'ne 300 adet lojman, Nevşehir Üniversitesi'ne 96 adet lojman, Kırıkkale Üniversitesi'ne 200 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Erzincan Üniversitesi'ne 144 adet lojman, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ne 120 adet lojman, Ağrı İbrahim Çecen Üniversitesi'ne 100 adet lojman, Adıyaman Üniversitesi Kahte Meslek Yüksek Okulu, Gazi Üniversitesi Eğitim ve Öğretim Binaları ile Sanat Tasarım Fakültesi.''

ETİKETLER: kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/universitelerin-kampusu-tokiden_89813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!