Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ünlü Sinema Tasarım Merkezi Oldu

Tasarımcıların fikir alışverişinde bulunacağı, Kadıköy’ün sorunlarına yaratıcı fikirleriyle yeni çözümler sunacağı atölyede yaşam kalitesini artırıp kente değer katacak etkinlikler de planlanıyor.

yapi.com.tr
Ünlü Sinema Tasarım Merkezi Oldu

Kadıköy Belediyesi’nin, ‘Tasarım Atölyesi Kadıköy’ adını verdiği atölye de, tasarımcılar, Kadıköylüler, ulusal ve uluslararası üniversiteler ve çeşitli proje tarafları bir araya gelerek özgürce fikir üretecekler ve ürünlerini kamuoyu ile paylaşacaklar.

Milliyet'in haberine göre, Tasarım Atölyesi ile hem Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semtinde bulunan tarihi Özen Sineması’nı yeniden yaşattıklarını hem de tasarımcılara çalışmaları için bir ortam hazırladıklarını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Tasarım Atölyesi’nin çeşitli aktivitelerle adından söz ettireceğini söyledi. Başkan Öztürk şöyle konuştu:

200 tasarımcı buluşacak

“Eski Kadıköylülerin, sinema hatıralarında önemli yer tutan tarihi Özen Sineması, 1970’lere kadar sinema olarak hizmet ettikten sonra depo olarak kullanılmış, son zamanlarda ise vakıfların mülkiyetinde harap vaziyette ayakta kalmaya çalışıyordu. Geçen yıl vakıflardan tarihi binayı kiralayıp, yapı formu ve iç mekânını bozmadan kapsamlı bir tadilattan geçirdik. 400 metrekare büyüklüğündeki tasarım atölyesinde 200 tasarımcının buluşacağı, çalışmalarını yapacağı bir ortam sağlandı.”

Yakın zamanda Çekül Vakfı başta olmak üzere kentsel strateji tarafları, özel ve kamu sektörü ile işbirliği sonucu biraraya gelerek burada çeşitli aktiviteler, çalışmalar ve tasarım çalıştayları düzenleyeceklerini belirten Öztürk şunları dile getirdi:

“Burası tasarımcıların buluşma noktası olması dışında atölyenin sinema kimliğinden de yola çıkılarak belgesel film gösterimlerinin yapılacağı, fikir ve projelerin sergilendiği bir panayır da olacak. Aynı zamanda Kadıköylüler de fikirleriyle proje süreçlerine katılıp, yaşadıkları kentin tasarım stratejilerine de katkıda bulunacaklar.Bütün sanatçıların, fikir sahiplerinin, tasarımcıların ihtiyaç duyduğu özgür çalışma ortamının sağlanması, Tasarım Atölyesi’nde tasarımcılar, fikirlerini özgürce ortaya koyacak, kamuoyu ile paylaşacak. Onlara bu ortamı sağlamak bizim için önemli. Bu atölyenin hem Kadıköy’e hem de İstanbul’a çok büyük katkılar sunacağına inanıyorum.”

Kadıköy’ün en eski sineması

1960’lı yıllarda faaliyete geçen Özen Sineması Sroçkin adında bir Rus tarafından işletiliyordu. 1970’li yılların sonuna kadar Yeldeğirmeni’nde faaliyet gösteren sinema, o dönemde Anadolu yakasına elektrik gelmediği için kendi elektriğini kendi üretiyordu. Uzun yıllar Yeldeğirmeni’ne hareketlilik katan sinemada Vurun Kahpeye, Susuz Yaz, Benhur ve Senede Bir Gün gibi ünlü Türk filmleri de gösterilmişti. Son yıllarda kaderine terk edilmiş olarak unutulan Özen Sineması, Kadıköy’ün ayakta kalan en eski sinema binasıydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unlu-sinema-tasarim-merkezi-oldu_105262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!