Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Urartu Kalesi'nde 30 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Urartu Kralı II. Sardur tarafından inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nde, 30 yıl aradan sonra kazı çalışması başlatıldı.

yapi.com.tr/AA
Urartu Kalesi'nde 30 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Gürpınar ilçesinde bulunan ve Urartu Krallığı'nın en parlak döneminde Kral II. Sardur tarafından inşa edilen Çavuştepe Kalesi'nde, çözüm sürecinin ardından kazma sesleri yükseliyor.

Günümüze kadar sağlam kalmayı başaran surları, su sarnıçları, dünyadaki ilk kanalizasyon sistemi, tapınakları ve saray yapıları ile her yıl çok sayıda turist ağırlayan kale, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığındaki arkeologların yapacağı çalışmayla daha görkemli hale bürünecek.

Doç. Dr. Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle 30 yıl aradan sonra çalışmalara başladıklarını belirterek, restorasyon ve korumaya yönelik sürdürülen çalışmayı 25 günlük planlamayla devam ettireceklerini söyledi. Kalede, İstanbul Üniversitesi tarafından 1961-1984 yılları arasında kazı çalışması yapıldığını bildiren Çavuşoğlu, bu kazılarda gün ışığına çıkan birçok yapının kazılara devam edilmeyince büyük zarar gördüğünü ifade etti.

Çavuşoğlu, bu yıl kaledeki yapıları koruma ve restorasyona yönelik çalışma yapmayı amaçladıklarına değinerek, "İlk etapta alanın baştan sona kadar temizliğini yapıp 30 yılda tahrip olan kazı alanını ortaya çıkarmak istiyoruz. Daha sonra alandaki yapılar üzerinde nasıl bir restorasyon yapacağımıza bakacağız" dedi.

Gelecek yıldan itibaren çalışmaların daha sistemli yürütüleceğini anlatan Çavuşoğlu, her yıl çok sayıda turist ağırlayan kalenin inşa edildiği dönemki görüntüsüne kavuşması için çaba göstereceklerini dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urartu-kalesinde-30-yil-aradan-sonra-bir-ilk_125070.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!