Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Urartu Mezarları Gün Yüzüne Çıktı

Erzincan'ın Üzümlü İlçesi'ndeki Altıntepe'de, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Ağustos ayında başlatılan kazılarda Urartu dönemine ait 3 mezar günyüzüne çıkarıldı.

yapi.com.tr
Urartu Mezarları Gün Yüzüne Çıktı

Erzincan’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan 2 bin 750 yıllık Urartu dönemine ait Altıntepe’de, 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından kazı çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalarda bugüne kadar Bizans ve Urartular dönemine ait bir çok tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Kente 15 kilometre uzaklıkta Üzümlü İlçesi sınırlarındaki Altıntepe’de Ağustos ayında başlayan bu yılki kazıların ardından 1959- 68 yılları arasında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından bulunan ancak bakımsızlıktan üzerleri kapanan Urartu dönemine ait tek örnek olan 3 mezar gün yüzüne çıkartıldı.

Vali ziyaret etti

DHA'nın haberine göre, kazı çalışmasının bu yıl sona ermesi ile birlikte Altıntepe’de incelemede bulunan Vali Abdurrahman Akdemir, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu’ndan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu bu yıl 12’nci dönem kazılarını gerçekleştirdiklerini belirterek şunları anlattı: "Bu sene mezarlara ağırlık verdik. 1959- 68 yılları arasında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından ortaya çıkartılan mezarların içerisi terk edildikten sonra dolmuştu. Mezarların içlerini temizledik. Rölöveleri yapıldı, yeni planları çizildi ve restorasyon çalışması için proje hazırlama aşamasına geçildi. Proje tamamlandıktan sonra Erzurum’daki Kültür Varlıkları Bölge Müdürlüğüne sunulacak ve oradan geçtiği taktirde de uygulamaya geçilecek. Urartu döneminden tek örnek olan bu üç mezar tahrip olmasına rağmen temizlik çalışmasından sonra iyi korunduğunu gördük. İlk dönem kazılarında ortaya çıkartılan lahitleri yine ortaya çıkardık. Önceki yapılan kazılarda lahitler içerisinde iskeletler vardı ve onlar Ankara Üniversitesindeki Antropoloji bölümünde incelemesi yapılmış, birinde kadın birinde erkek olduğu tespit edilmişti. Üç numaralı mezardaki buluntular bugün Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde teşhir edilmektedir."

Ziyarete açılacak

Vali Abdurrahman Akdemir de, Urartu birinci ve ikinci dönemine ait buluntuların yer aldığı Altıntepe’de daha öncede dünyanın ilk bilinen kanalizasyon ya da tuvalet sistemi, sisteminin ortaya çıkartıldığını belirterek şunları söyledi: "Bu sene hocamızın başkanlığındaki ekip, Urartu dönemine ait gerçekten çok önemli bir buluntuyu gün yüzüne çıkardılar. Urartu döneminin tek eseri olan, tek örneği olan mezarlar burada ortaya çıkarıldı. İnşallah önümüzdeki yıl burada kazı eviyle birlikte yine bu çalışmalar belli bir noktaya geldikten itibaren biz Erzincan’a gelen ziyaretçilerimize burayı hizmete sunacağız. Önümüzdeki yıl bu çalışmalar daha yoğun bir şekilde devam edecek ve Altıntepe’de hem Bizans dönemine, hem de Urartu birinci ve ikinci dönemine ait tarihi eserler ortaya çıkacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/urartu-mezarlari-gun-yuzune-cikti_124713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!