Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Urartu Tarihi, Yeni Müzeyle Hayat Bulacak

Van'da 1972 yılında şehir merkezinde hizmete giren, 2011'de meydana gelen iki büyük depremde ise hasar gören Van Müzesi'nin yerine Van kalesinin kuzeyine yapılan yeni Urartu müzesinin yapımı tamamlandı.

yapi.com.tr
Urartu Tarihi, Yeni Müzeyle Hayat Bulacak

DHA'nın haberine göre, görkemli yapısıyla dikkat çeken Urartu müzesi 13 bini kapalı 50 bin metrekare alana sahip. Araç parkı, oturma alanları ve kefelerin de bulunacağı Urartu müzesi 15 milyon 235 bin liraya mal oldu.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen 7.2 ve 5.6 büyüklüklerindeki iki depremde kent merkezindeki müze binasının hasar görmesi üzerine, Van Kalesi'nin yanına yeni bir müze binası yapılmaya başlandı. 3 yıl önce yapımına başlanan Van Urartu Müzesi'nin yapımı tamamlandı. 13 bini kapalı 50 bin metrekare alana sahip Urartu Müzesi, 15 milyon 235 bin liraya mal oldu. Eserlerin yerleştirilmesinden sonra faaliyete girecek olan müzede 5 bine yakın eser sergilenecek. Urartu müzesinin dünyada tek olduğunu belirten Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, yeni müzenin Urartuların başkenti Tuşba'da yeniden tarihe ışık tutacağını söyledi.

Yıl sonunda açılması planlanıyor

Müzenin, 'Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı' kapsamında 2012 yılı içerisinde temelinin atıldığını anlatan Muzaffer Aktuğ şun bilgileri verdi:

"1972 yılında hizmete giren müzemizde 2 bin eser sergileniyordu. Müzemizde ise envantere kayıtlı 38 bin eserimiz var. Kayıtsız eser sayımız ise 5 bin. Yani toplam 43 binin üzerinde esere sahibiz. Bu eserler Urartu'ya, Asurlara, Selçuklulara, Osmanlılara ait binlerce yıllık geçmişi olan eserler. Bu eserlerin bir çoğunu müzenin küçük olması nedeniyle sergileyemiyorduk. Van kalesinin kuzey yamacına Kalkınma Bakanlığı Cazibe merkezleri adı altında yeni bir müze yapıldı. Bu müzemizde ise 5 bine yakın eser sergilenecek. Bu sergilenecek 5 bin eser canlandırma yöntemiyle ziyaretçilere sunulacak. Müzemiz Doğu Anadolunun en büyük müzesi konumunda. Müzeyi yıl sonu itibariyle ziyaretçilerimize açmayı düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/urartu-tarihi-yeni-muzeyle-hayat-bulacak_130057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!