Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Urla Limantepe'de "Kazı" Başladı

Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen ve Urla Belediyesi tarafından desteklenen Urla Limantepe Kazısı 2014 sezonu çalışmalarının startını verdi.

yapi.com.tr
Urla Limantepe'de "Kazı" Başladı

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar tarafından ilk kazmanın vurulduğu çalışmalar 3 ayrı alanda yapılacak. Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığında yürütülen çalışmalar 5 Bin yıl öncesine ait kültürlerin ve kalıntıların araştırılmasını kapsayacak. M.Ö. 2600’lü yıllara ait sur duvarlarının takip edileceğini vurgulayan Erkanal, geçen yıl kamusal bir yapıya ait olduğunu belirledikleri bir mimari yapı bulduklarını bu sezon ise bu yapının neyi kapsadığını bulmayı hedeflediklerini söyledi.

İngiltere, Yunanistan, Kanada ve İtalya’dan bilim insanlarının da yer alacağı uluslararası bir çalışma olan Limantepe ve sualtı kazılarında yurt dışından ve yurt genelinden birçok üniversiteli öğrenci de staj yapmak için Urla’da olacak.

İlk kazmayı vuran ve var olan bulguları inceleyen Başkan Sibel Uyar, “tarihe dokunmak inanılmaz bir duygu. Umuyorum bizlere daha derin bilgiler edinmemizi sağlayacak yazılı belgelere ulaşılabilir. Sayın Hayat Erkanal’a ve tüm ekibe başarılar diliyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/urla-limantepede-kazi-basladi_122784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!