Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Üst Geçitler Yasadışı”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin “Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan üst geçitleri kaldırın” yazısına cevap vermedi. Büyükşehir Belediyesi’nin cevapsız reddi, dava konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin cevapsız reddi dava konusu olunca, reddin iptali ile mahkeme üstgeçitlerin kaldırılmasına hükmetmiş oldu.

yapi.com.tr
“Üst Geçitler Yasadışı”

Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin karar gerekçesinde üst geçitlere dayanak imar planları iptal edildiği için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin zımni red işlemini iptal edildiği belirtildi.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kararı açıkladı.

Üst Geçitte Eylem Yapmanın Cezası Yok

Dava sonucuna göre üst geçitlerin kaldırılmasının artık bir zorunluluk olduğunu belirten Candan, “Meşrutiyet Caddesi üzerindeki üst geçitler, kullanılmayan atıl, giderekte tehlike arz eden bir yapıya bürünmüştü, Büyükşehirden Büyükşehir Belediyesi’ne Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan üst geçitlerin kaldırması gerektiğine dair resmi yazı yazdık. Büyükşehir Belediyesi her zamanki hukuk tanımaz tutumuyla yazımıza cevap vermeyerek zımni olarak üst geçitlerin kaldırılması talebimizi reddetti.  Bu zımni reddi mahkemeye taşıdık. Mahkeme plan kararlarını inceleyerek, plan kararlarında olmayan üst geçitlerin kaldırılması talebimizi reddin, hukuka uygun olmadığına karar verdi.  Bu karar Meşrutiyet Caddesi’ndeki tüm üstgeçitlerin kaldırılması anlamına gelmekte ve yok hükmünde görülmektedir. Bu üst geçitlerde kaza ile düşerseniz sağlık sigortasından yararlanamazsınız, eylem yaparsanız ceza alamazsınız” dedi.

Candan “Mahkeme ayrıca ulaşım alanında alınacak her türlü kararın planlara işlenmesi gerektiğinin de altını çizerek karar vermiş bulunuyor. Mahkeme kararına göre Meşrutiyet Caddesi, Karanfil Sokak köşesinde, Konur Sokak köşesinde ve Selanik Caddesinin köşesinde olmak üzere üç adet yaya üst geçitlerinin kaldırılması gerekiyor.  Mahkeme üst geçitlerin yasadışı olduğunu bir kez daha tescil etmiş oldu. Melih gökçek yasadışı olan yerleri reklam için kiraya veriyor bu durumda yasadışı Melih Gökçek acilen bu plansız ve yasadışı üç adet üst geçidi kaldırmalıdır.”  şeklinde konuşarak, Büyükşehir belediyesine mahkeme kararını yazı ile göndererek gereğini yapmalarını istediklerini de belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ust-gecitler-yasadisi-_120328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!