Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Üzerinize Vazife Olmayan İşlere Karışıp Bizi Meşgul Etmeyin"

Muğla Dalaman’da bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) arazisinde toprağın, yer altı suyunun kirlenmemesi, çevre ve sağlık sorunlarına yol açmaması için yetkilileri uyaran, gerekli önlemleri almaları yönünde bildirim yapan Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Eşref Atabey, dava açılmakla tehdit edildi.

yapi.com.tr
"Üzerinize Vazife Olmayan İşlere Karışıp Bizi Meşgul Etmeyin"

Muğla Dalaman Atakent Mahallesinde, baraj inşaatı için toprak alınması nedeniyle tarlalarda oluşan sulak alanın zamanla Muğla ve Dalaman belediyesi tarafından katı atık ve hafriyat atık bölgesi olarak kullanılması ile ilgili usulsüzlükler, Dr. Eşref Atabey tarafından bir raporla ilgili kurumlara iletilmişti. Atabey, bu usulsüzlüklere son verilmesini, yılda 4 ürün alınan 1. sınıf tarım arazisi ve sulak alan olan bölgenin atık alanına dönüştürülmesinin önlenmesini talep ediyordu. Dr. Atabey ayrıca DSİ adına kayıtlı alanın bir şahsa kiralanmasının da yasalara aykırı olduğuna dikkat çekiyordu.

Diri diri gömülen kaplumbağalar

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü alana dolgu yapacaklarını söylerken; moloz, inşaat atığı, her türlü katı atık (araç lastikleri,  naylonlar, plastikler, kanserojen asbestli malzemeler, geri dönüşümlü her türlü atık vd.) atılmaya devam edilmişti. Bunları ilgili kurumlara dilekçelerle sürekli şikayet eden Atabey, her şikayetinden sonra bu atıkların çukur alana itildiğini ve üzerinin de kireçtaşı ile kapatıldığını raporlamıştı. Atabey, doldurulan sulak alanda bulunan 46 kaplumbağanın da diri diri toprağa gömüldüğünü hazırladığı raporunda yer vermişti.

‘Bir daha hakkını ararsan’ yanıtı

Yaşadığı bölgedeki çevre ve sağlık sorununa yol açan uygulamalarla ilgili yetkililere uyarıda bulunan Atabey, aldığı yanıtla şaşkına uğradı. Evrensel Gazetesi'nden Öze Akdemir'in haberine göre DSİ 21. Bölge Müdürlüğü yanıtında Atabey’e başvuruları ile ilgili yeterli cevapların verildiğini belirtirken, rahatsızlığını da gizlemedi: “Başvurular bilgi edinme çerçevesi dışına çıkmış, yargılama şekline dönüşmüştür.” DSİ aynı yanıtında bir vatandaşın bu işlemleri sorgulamasına; “Üzerinizi vazife olmayan işlere karışıp bizi meşgul etmeyin” dedi. DSİ Atabey’i “Benzer başvuruların devamı durumunda hakkınızda hukuki işlem başlatılacaktır” diye tehdit etmeyi de ihmal etmedi. Atabey bu yanıtı, “Bir vatandaş olarak çevrenin, toprağın, yer altı suyunun kirlenmemesi için yetkilileri ve sorumluları uyarmam, gerekli önlemleri almaları yönünde bildirim yapmam karşısında, duyarlı davranışlarım nedeniyle  takdir toplamam gerekirken DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce tehdit edilmekteyim” sözleriyle değerlendirdi.

Atabey’in özellikle tıbbi jeoloji, jeolojik unsurlar ve halk sağlığı, asbest, insan kaynaklı çevresel kirlilik gibi konularda çok sayıda kitabı ve çalışması bulunmakta.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzerinize-vazife-olmayan-islere-karisip-bizi-mesgul-etmeyin_133176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!