Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Uzmanlar 4 Kez Uyarmış: O Asansörü Durdurun!

İstanbul Esenyurt’ta 3 işçinin canını alan asansör kazasının bilirkişi raporuna göre iş güvenlik uzmanları, ‘Bir kaza geliyor’ diye 4 kez şirketi uyardı. Ama inşaat sürdü ve o asansör düştü. 3 işçi de feci şekilde can verdi!

yapi.com.tr
Uzmanlar 4 Kez Uyarmış: O Asansörü Durdurun!

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, İstanbul Esenyurt’ta, Fi Yapı inşaat şirketine ait şantiyede 1 Şubat 2016’da, Yasin Bakır (19), Şükrü Yaşar (21) ve Osman Yardımcı (17) adlı üç genç işçinin bulunduğu asansör, tam 20. kattan yere çakıldı.

Korkunç ‘kazada!’ üç işçi de can verdi, yedi sanık hakkında dava açıldı. Mahkemenin atadığı üç kişilik bilirkişi heyeti, 23 Ocak’ta raporunu tamamladı. Rapora göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu müfettişleri, kazanın yaşandığı inşaatın faaliyetlerini, 16 Ocak 2015 tarihinde durdurdu. Zamanla bazı bloklarda bu faaliyetten men kararı kaldırılsa da kazanın meydana geldiği A-9 bloktaki yasak sürdü. Yani, kaza meydana geldiğinde, bloktaki faaliyet yasadışı devam etmekteydi.

Tek adım atılmadı

Yine bilirkişi raporuna göre, inşaatın iş güvenliği denetimini yapan Birlik OSGB şirketi uzmanları, mayıs 2015’te bir tutanakla, firmadan, “Asansör, gırgır vinç ve kule vinç gibi yük kaldıraçlarının teknik bakım ve periyodik kontrollerinin” yapılmasını istedi.

29 Ağustos 2015 tarihli ikinci tutanakta, “Asansör boşluklarına üç katta bir tutucu perde yapılması, düşmeye karşı kapatılması, yeni işe başlayanların iş güvenliği eğitimi aldırılarak işe başlatılması” gibi birçok talep ve uyarıda bulunuldu. Benzer uyarılar, eksikliklerin 18 Ağustos 2015’e kadar giderilmesi için iki kez daha tekrarlandı. Şirket, bu uyarılara karşı adım atmayınca, iş güvenlik şirketi Birlik OSGB, “Tespit ve önerilerin dikkate alınmayışı nedeniyle iş kazalarına ramak kala durumları ve iş kazası ihtimalinin arttığı” gerekçesiyle, Fi Yapı ile aralarındaki sözlemeyi 16 Eylül 2015’ten itibaren tek taraflı feshetti.

Bilirkişi raporunda, asansör kazasında ölenlerden yalnızca Yasin Bakır’ın iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığı, bu üç işçinin asansör operatörlüğünü ise hiç bilmediği de yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzmanlar-4-kez-uyarmis-o-asansoru-durdurun_155733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!