Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Asansör’e Komşu Geliyor

Konak Belediyesi, İzmir’in simge yapılarından biri olan Tarihi Asansör’ün bulunduğu Dario Moreno Sokağı’nın hemen girişindeki boş binayı kültür ve sanat merkezine dönüştürmek için kiraladı.

yapi.com.tr
Tarihi Asansör’e Komşu Geliyor

İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta kamu hizmetlerinin verileceği mekanların sayısını artırmak adına yürütülen çalışmalara bir yenisi eklendi. Kamulaştırmalarla yeni alanlar yaratan Konak Belediyesi, kamulaştırmanın zor olduğu bölgelerde ise kiralama yöntemine başvuruyor.

Bu kapsamda son olarak Karataş’taki Tarihi Asansör’e çıkan Dairo Moreno Sokağı’nın girişindeki üç katlı boş bina kiralandı. Yapılan görüşmeler sonunda mülk sahibiyle anlaşmaya varan Konak Belediyesi, burayı kültür ve sanat faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkez yapacak.

Gençlerin buluşma mekanı

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kiralanan bina için hazırlanan restorasyon projesinin kurul onayından çıktığını söyledi. Çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Başkan Pekdaş, merkezin Kültür Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek bir kültür ve sanat merkezine dönüştürmeyi planladıklarını söyledi.

Merkezin açılmasıyla Dario Moreno Sokağı’na ve Asansör’e olan ilginin de artacağını belirten Başkan Pekdaş, “Karataş’ın İzmir’in kültürel kimliğinde önemli bir yeri var. Her köşesinde tarihin ayak izlerinin olduğu bu semtin adına yaraşır bir sanat merkezi yapmak istiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz için çok yönlü bir mekan oluşturacağız” dedi.

“Bir kent geçmişiyle vardır” diyen Başkan Pekdaş, Konak’ta yaklaşık 2 bin 500 tescilli yapının bulunduğunu, bu değerleri daha görünür hale getirmek için çaba göstermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER: Konak Belediyesi
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-asansore-komsu-geliyor_146650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!