Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzmanlar Uyarıyor, DHMİ Geri Adım Atmıyor

Atatürk Havalimanı’ndaki kapasitenin azaltılması gerektiğini sık sık dile getiren ve 06/24 pistinin uzatılması ile İstanbulluların hayatlarının tehlikeye gireceğini söyleyen uzmanların tüm uyarılarına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) geri adım atmıyor. Havaalanının kapasitesini arttıracak projeleri bir bir hayata geçiren DHMİ,

Bir Gün Gazetesi
Uzmanlar Uyarıyor, DHMİ Geri Adım Atmıyor

Atatürk Havalimanı’ndaki kapasitenin azaltılması gerektiğini sık sık dile getiren ve 06/24 pistinin uzatılması ile  İstanbulluların hayatlarının tehlikeye gireceğini söyleyen uzmanların tüm uyarılarına rağmen Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) geri adım atmıyor. Havaalanının kapasitesini arttıracak projeleri bir bir  hayata geçiren DHMİ, 06/24 pistinin uzatılmasında da kararlı.

Dün (19 Şubat 2010) bir açıklama yapan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, geçen yıl havaalanı ve havalimanlarında 85 milyon 787 bin 732 yolcunun hizmet aldığını ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artış sağlandığını belirterek,  uçak trafiğinde ise geçen yıl yüzde 5,7 artışla 1 milyon 61 bin 559 sayısına ulaşıldığını ifade etti.

"Geçen yıl İstanbul’da çok ağır kış şartları yaşandı, çok lodos esti. Rüzgar güneyden estiği zaman iki pisti aynı anda kullanamıyoruz. Bu nedenle hava trafiğinde daralmalar yaşanıyor. Atatürk Havalimanı’nda pistlerin durumu kısıtlayıcı bir etken ama rötarların tek nedeni bu değil. Uzatılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği 06/24 pisti Haziran ayında kullanıma açılacak. Ayrıca taksi yollarının sayısını da artıracağız" diyen Birdal, 5 dakikadan az bir zamanda bir uçağın indiğini ya da kalktığını söyledi.

Atatürk Havalimanı’ndaki 06/24 pistinin onarımı ve uzatılması işlerinin sürdüğünü anlatan Birdal, "06/24 pisti, Mart ayının ilk haftasından itibaren Haziran ayına kadar kapatılacak. Pistin ortasında 7 metrelik bir çukur var, bu çukuru da doldurarak pisti düz hale getireceğiz. Pisti 25 yıl ömrü olan ‘taş mastik’ denilen bir asfalt ile kaplayacağız" diye konuştu.

Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Türk Mimar ve Mühedis Odaları Birliği’nin (TMMOB) ve Ataköy sakinlerinin açtığı davaların sürmesine rağmen geçtiğimiz temmuz ayında ihalesi yapılan Atatürk Havalimanı’ndaki 06/24 kısa pistin uzatılmasına devam ediliyor. TMMOB Harita Mühendisleri Odası Celal Beşiktepe, pistin Ataköy yerleşim alanını tehdit ettiğini ve Ataköy’de ikamet edenlerin can güvenliğinin tehlikede olduğuna dikkat çekmişti. Mimarlar Odası Bakırköy İl Komisyonu’ndan Mehmet Bozkurt ise pistin uzatılması ile uçakların en fazla 30 metre mesafeden iniş yapacağını belirterek, uçaların en fazla iniş ve kalkışlarda kaza yaptığını bu nedenle Ataköylülerin büyük bir risk altında olduğunu söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzmanlar-uyariyor-dhmi-geri-adim-atmiyor-_76878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!