Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Vahdettin Köşkü'nün Restorasyonunu Hiç Beğenmedim"

Prof. Dr. İlber Ortaylı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kullandığı Tarabya Köşkün'de, Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanacağı iddia edilen Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu "hiç beğenmediğini" söyledi.

yapi.com.tr
"Vahdettin Köşkü'nün Restorasyonunu Hiç Beğenmedim"

DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Tarabya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in düzenlediği basın toplantısının katılımcıları arasındaydı. Tarabya Köşkü'nün içindeki Av Köşkü'nün bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ortaylı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanacağı iddia edilen Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu hiç beğenmediğini söyledi.

Ortaylı, "Vahdettin Köşkü'nün restorasyonunu hiç beğenmiyorum. Tarihi realiteye, mimari kurallara sadık bir restorasyon olmadığını herkes biliyor. Vahdettin'in, yani son Padişahın şehzadeliğinden kalmadır. İstersiniz varislerine sorun, isterseniz mimari tarihçilerine, isterseniz hiç kimse mutabık değildir, bugünkü restorasyonla" diye konuştu.

'Beni ilgilendirmez...'

Bu görüşünü Erdoğan'a söyleyip söyleyemeyeceği sorusuna "Hayır söylemem. Beni hiç ilgilendirmiyor yapılan işler" yanıtı veren Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben devletin neleri, nasıl kullanacağına hiçbir şekilde müdahale edemem. Bir defa, güvenlik meselesi var. Kocaman bir şehirde, bir devlet reisinin oturacağı yerin nasıl düzenleneceğini biz bilemeyiz. Ama binanın aldığı şekille hiç mutabık değilim. İnşallah öbür binalara dikkat edilir. Hepsinin kullanılmasına taraftarım aslında. Kullanılmayınca çöküyor bunlar. Bir kaç tane sefaret burda, İngiltere ve İtalyan Yazlık Sefareti kullanılmadıkları için çöküntüye uğradılar. Bu binaların devamlı bakılması restore edilmesi lazım."

'Misafirhane olabilir'

Erdoğan'ın Tarabya Köşkü'nü kullanmaması halinde ne olacağını soran bir gazeteciye de Ortaylı, "Bir şey bulunur herhalde. İstanbul'da bu tip binalara çok ihtiyaç var. Şu Av Köşkü restore edilmiş, böyle değildi bu. Burada bir devlet başkanı çok rahatlıkla misafir edilir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vahdettin-koskunun-restorasyonunu-hic-begenmedim_124107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!