Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

KKTC'ye Yeni Kadastro

Vakıflar, Kuzey Kıbrıs'ta Bin Eseri Restore Edecek

Türkiye'deki kültür varlıklarını kayıt altına alan Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), hizmet alanını genişletti. Kuzey Kıbrıs'taki vakıf taşınmazlarını tespit eden müdürlük, KKTC Vakıf İdaresi ile işbirliği protokolü imzaladı. Anlaşma çerçevesinde bugüne kadar Türkiye'de 3 bin 480 eski eser restore eden genel müdürlük, KKTC'deki vakıf taşınmazlarını

Zaman Gazetesi
Vakıflar, Kuzey Kıbrıs'ta Bin Eseri Restore Edecek

Türkiye'deki kültür varlıklarını kayıt altına alan Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), hizmet alanını genişletti. Kuzey Kıbrıs'taki vakıf taşınmazlarını tespit eden müdürlük, KKTC Vakıf İdaresi ile işbirliği protokolü imzaladı.
 
Anlaşma çerçevesinde bugüne kadar Türkiye'de 3 bin 480 eski eser restore eden genel müdürlük, KKTC'deki vakıf taşınmazlarını kültürel hayata kazandıracak. Ayrıca vakıflara ait binlerce yazılı belge toplanacak, belgelerin Türkçeye çevirisi de yapılarak arşivlenecek.

Protokole göre KKTC'deki Osmanlı vakıf kültür varlıklarına ait vakfiye, berat, hüccet gibi belgelerin tespit, tasnif ve taramalarını VGM gerçekleştirecek. Elde edilen verilerin analiz ve değerlendirilmesini yaparak dijital ortamda taraflara teslim edecek. KKTC'de bulunan ve Vakıflar İdaresi'ne ait vakıf kültür varlıklarının (özellikle Osmanlı dönemine ait olanların) belirlenmesi, tespit ve tescil edilmesi, korunmaya alınması, gerekli görülenlerin restore edilmesi işini de yine VGM yürütecek. Genel müdürlük, eski eser projelerinde ve restorasyonunda uzman teknik personelini KKTC'de görevlendirecek. Eski eser restorasyonu için yapılacak ihaleler KKTC'de düzenlenecek.

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/vakiflar-kuzey-kibrista-bin-eseri-restore-edecek-_80417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!