Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KKTC'ye Yeni Kadastro

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İngilizler döneminde yapılan KKTC ilçe ve köylerinin kadastrosunu yeniliyor.

yapi.com.tr
KKTC'ye Yeni Kadastro

Kadastro belgelerinin asılları Barış Harekatı döneminde Rum kesiminde kalan KKTC'de, değişik şekillerde derlenen pafta kopyaları bulunuyor. Bu kopyalar yardımıyla yürütülmeye çalışılan kadastronun uygulanmasında zorluk ve sıkıntıların yaşanması nedeniyle harekete geçildi. NTVMSNBC'nin haberine göre, Türkiye ve KKTC arasında yapılan görüşmeler sonrasında imzalanan protokollerle kadastro çalışmalarının yenilenmesine başlandı.

Dört istasyon

Bu kapsamda, KKTC'nin yüzey ağının (nirengi ağının) oluşturulması, kadastral haritaların yenilenmesi, tapu ve kadastro otomasyonuna geçilmesi için çalışmalar başlatıldı. Protokoller kapsamında, şimdiye kadar KKTC'de birinci derece nirengi ağı, Harita Genel Komutanlığı'nca yapıldı. Ülke savunması ve kalkınması amacıyla coğrafi bilgi ve belgelerin üretilebilmesi için gerekli hassas koordinat bilgilerinin hızlı şekilde elde edilmesini amaçlayan CORS-TR (TUSAGA-Aktif) sistemi, Türkiye ile paralel KKTC'de de hayata geçirildi. Bu kapsamda, Lefkoşa, Güzelyurt, Gazimağusa ile Yeni Erenköy'e 4 CORS-TR istasyonu kuruldu.

İhale kararı

KKTC'de bugüne kadar toplam 13 köyde kadastral harita yenileme çalışmaları tamamlandı. Çalışmanın süresinin kısaltılarak bir an önce tamamlanması amacıyla ise kadastral haritaların yenilenmesi ve tapu otomasyonunun kurulması işlerinin ihale edilmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede, geçen yıl 124 bin 900 parselin kadastral haritaların yenilenmesi işinin danışmanlık hizmet alımı ihalesi yapılarak, çalışmalara bu ay başlandı. Bu yıl ise yaklaşık 240 bin parselin ihalesinin gerçekleştirilip, çalışmalara başlanılması planlanıyor.

Kadastral haritaların yenilenmesi kapsamında, yavru vatanın havadan çekilen görüntülerinden oluşan ortofoto haritası tamamlandı. Ayrıca KKTC'nin tüm tapu kütükleri fotoğraflanarak, bilgisayar ortamında yedeklendi. Bu kapsamda 2 bin 604 kütüğün 927 bin sayfasının fotoğrafı çekildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kktcye-yeni-kadastro_104439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!