Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Vandal Tahribatını UNESCO Onaracak!

Tarihi Sümela Manastırı’nın duvarlarında bazıları bin 700 yaşında olan fresklerin tahrip edilmesiyle ortaya çıkan üzücü görüntüyü UNESCO ortadan kaldıracak.

yapi.com.tr
Vandal Tahribatını UNESCO Onaracak!

Akşam'ın haberine göre, Trabzon’un tarihi değerlerinin başında gelen Sümela Manastırı’nda vahşice tahrip edilen freskleri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) restore edecek. Eşsiz freskler, yerli ve yabancı vandallarca yılarca tahrip edildi.

Dünya kültürü mirası listesinde

Sarp kayalar arasına inşa edilen manastırda fresklerin üzerindeki yazılardan bazılarının bin 700 yıllık olduğu anlaşıldı. Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, “Vandalların dili, dini, ırkı yok, her milletten insan freskleri acımasızca kazımış” dedi. Fresklerin orijinaline uygun yapılması için Hıristiyan din alimlerine danışıldı. Sümela ‘kültürel miras’ olduğu için restorasyon için gerekli kaynak, UNESCO’nun, kültürel ve doğal mirası korumak için oluşturduğu ‘Dünya Mirası Fonu’ndan sağlanacak. 

Hıristiyanlığın özeti gibi

M.S. 375’te çizilen fresklerde Adem ile Havva’nın yaratılışı, yasak meyveyi yemeleri, cennetten kovulma, yeniden dirilme, İsa ve Meryem’in doğuşu ve mabede sunuluşu ve havariler resmediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vandal-tahribatini-unesco-onaracak_111410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!