Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Varlık Fonu Kaynağının Aktarılacağı İlk Proje Belli Oldu!

Muhalefetin, kamu kaynaklarının yağmalandığı itirazına rağmen kurulan Varlık Fonu A.Ş.’nin ilk olarak Kanal İstanbul projesine kaynak sağlayacağı açıklandı

yapi.com.tr
Varlık Fonu Kaynağının Aktarılacağı İlk Proje Belli Oldu!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, kamuoyunda kamu denetiminden uzak oluşu ve devlet kurumlarının satışının önünü açması gerekçeleriyle sert bir şekilde eleştirilen Varlık Fonu kaynağının ilk aktarılacağı proje belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "Kanal İstanbul Projesi"nde bu yıl içinde ilk kazmayı vurabiliriz. Kanal İstanbul güzergâhı belli. 42- 43 kilometrelik bir güzergâh" dedi.

İlk kazma 2017'de vurulacak

Katıldığı bir televizyon programında hükümetin 'mega' projeleri hakkında bilgi veren Arslan, Varlık Fonu'nın klasik ticari krediler dışında kendilerine çok daha uygun şartlar sağlayacağını söyledi. Rantın önünü açması ve çevre şartlarına uygun olmaması dolayısıyla kamuoyunda tepki çeken Kanal İstanbul Projesi ile ilgili konuşan Arslan, "Hedefimiz bu sene içerisinde kazma vurma aşamasına getirmek. Diğer küçük projeler gibi 3-4 yılda bitebilecek bir proje değil. Bu süreyi de dikkate alarak bir an önce başlamak istiyoruz. Güzergâh, 42- 43 kilometrelik bir mesafeye sahip olacak" diye konuştu.

Güzergâh finansmana bağlı

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temelinin 18 Mart 2017'de atılacağı bilgisini veren Arslan, "Bütün diğer bakanlıkların, kurum ve kuruluşların talepleri de ve özellikle İstanbul'un Trakya yakasının büyümesi de dikkate alınarak artıları - eksileri ortaya konup hangisi daha avantajlıysa ki o konuda son aşamaya geldik. Ve finans yöntemi gereği de eğer farklı argümanlar dereye sokacaksak onu da dikkate alarak güzergâhı belirleyeceğiz" dedi. 3. Havalimanı ile ilgili olarak konuşan Arslan, projenin inşaatının yüzde 42'sinin tamamlandığını, hedeflerinin 2018'in ilk çeyreğinde birinci fazı devreye sokmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Kamuoyu tepkili

Doların rekor üstüne rekor kırması ve Türkiye ekonomisinde yaşanan bozulmanın hükümetin projeler için kredi bulmasını zorlaştırması, Varlık Fonu marifetiyle halkın birikimlerine el konmasıyla sonuçlanmıştı. Hükümet ve yandaş medya, Varlık Fonu'nun Türkiye ekonomisini büyüteceğini, faizleri düşürüp liranın değerlenmesini sağlayacağı görüşünü savunuyor. Toplumun büyük bir kesimi ise Fon'un kullanımının Sayıştay denetimden uzak hale getirilmesinin hükümetin Fon'u suistimal edeceği ve Fon’un yağmalanacağı endişesini taşımasına yol açıyor.

***

"Varlık Fonu’na 'Hayır"

Varlık Fonu’na emek örgütlerinin tepkisi sürüyor. DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen toplantıda, emek ve meslek örgütleri adına açıklamayı yapan TMMOB Ankara İKK Üyesi Özgür Topçu, Varlık Fonu düzenlemesinin Anayasa’ya aykırı ve sosyal hukuk devleti ilkesinin tasfiyesi niteliğinde olduğunu söyledi. Topçu,”Emek ve meslek örgütleri olarak Varlık Fonu düzenlemesiyle ülkemizin kaynak ve varlıklarının talanına ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

Mega projeleri yapan şirketlere garantör yapılan Hazine’yi bu bataktan çıkarmak için son uygulamanın Varlık Fonu olduğunu belirten Topçu, Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak Varlık Fonu Şirketi’nin faaliyetlerinin Sayıştay ve yasama organı tarafından denetlenemeyeceğine de dikkati çekti. Topçu, Fon’a aktarılan kamu kuruluşlarının yerli-yabancı sermayenin eline geçeceğini söyledi. Topçu, “Cumhuriyet’in tarihsel birikimlerine, ülkemizin yer altı ve yerüstü kaynaklarına, üzerinde halkın alınteri olan tüm varlıklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Memleketin ve halkın kaynakları sahipsiz değildir. Bu ülkenin emekçileri, üretenleri, yurttaşları olarak Varlık Fonu düzenlemesine ‘Hayır’ diyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/varlik-fonu-kaynaginin-aktarilacagi-ilk-proje-belli-oldu_155865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!