Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vasıflı Eleman Bulamayan Sanayici, Yatırım Erteliyor

Türkiye'de resmi verilere göre yaklaşık 3 milyon işsiz bulunuyor. Ancak sanayici nitelikli eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor. Özellikle makine ve ekipman kullandırabileceği kalifiye eleman bulamayan birçok sanayici, yapacağı trilyonluk yatırımları ve kapasite artırımlarını ertelemek zorunda kalıyor. Konya, Kayseri, Kocaeli gibi sanayi şehirlerinin

Zaman Gazetesi
1 Vasıflı Eleman Bulamayan Sanayici, Yatırım Erteliyor

Türkiye'de resmi verilere göre yaklaşık 3 milyon işsiz bulunuyor. Ancak sanayici nitelikli eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor. Özellikle makine ve ekipman kullandırabileceği kalifiye eleman bulamayan birçok sanayici, yapacağı trilyonluk yatırımları ve kapasite artırımlarını ertelemek zorunda kalıyor. Konya, Kayseri, Kocaeli gibi sanayi şehirlerinin temsilcileri işverenin nitelikli eleman sorunu yaşadığı konusunda hemfikir. İş ve İşçi Bulma Kurumu İŞKUR Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, gençlerin büyük bir kısmının iş arama niyeti taşımadığını, iş arayanların ise beklentilerinin çok yüksek olduğu için bir iş sahibi olamadığını söyledi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü de Türkiye'de işsizlik değil, iş beğenmeme problemi yaşandığına dikkat çekti. Trilyonluk yatırımların çalıştırılacak eleman bulunamadığı için ertelendiğini belirten Hasyüncü, sac üretimi yapan bir firmanın yaklaşık bir milyon Euro'luk yatırımla alacağı makinelerde çalıştıracak eleman bulamadığını ve bu yatırımı gerçekleştiremediğini kaydetti. Buna benzer yüzlerce örnek olduğunu dile getiren Hasyüncü, önceden İŞKUR'la ortak açılan kurslar sayesinde az da olsa eleman bulabildiklerine değinerek, "Kurs açıyoruz kursa eleman gelmiyor. İŞKUR'a elinizde ne kadar eleman varsa gönderin diyoruz. Yine eleman bulamıyoruz. OSB'de her üç fabrikadan birisinin kapısında eleman alınacak ilanı var. Artık vasıflı elemandan vazgeçtik vasıfsızı dahi bulamaz hale geldik. Türkiye'de insanlar iş değil yatacak yer arıyor. Devlet sektöründe en küçük bir iş alımı için bile binlerce kişi başvuruyor, özel sektör eleman bulamıyor." diye konuştu. OSB Meslek Lisesi kurduklarını kaydeden Hasyüncü, lisede 10 atölye bulunacağını ve şartlara göre vasıflı eleman yetiştirileceğini dile getirdi.

Oda temsilcileri, meslek garantili kurslara bile işsizlerin ilgi göstermediğinden şikayetçi. Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2011 başında düzenledikleri 'UMEM Beceri 10' meslek edindirme kurslarına 10 bin civarında başvuru beklemelerine rağmen, sadece 750 kişinin katıldığını söyledi. Kurslara başvuranların önemli bir kısmının seçmelere girmediğini anlatan Büyükhelvacıgil, "Meslek edindirme kurslarını topu topu 113 kişi tamamlayarak sertifika aldı. Proje kapsamında günlük 15 TL yevmiye veriliyor, sigorta primleri İŞKUR tarafından yatırılıyor. Sanayicilerimizin de işveren sigorta primleri 4,5 yıla varan sürelerde karşılanıyor. Ama ilgi maalesef istenilen noktanın çok altında. İşsizliğin temelinde mesleksizlik yatıyor." dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, UMEM projesi kapsamında şu ana kadar 76 kurs açıldığını ancak yeterli kursiyerin bulunamadığını kaydetti. Nitelikli eleman sorununun her bölgede geçerli olduğunu belirten Zeytinoğlu, şunları söyledi: "Oda olarak açtığımız kurslardan 5'i yeterli kursiyer bulunamadığı için açılmadı. Kurslara ilgisizliğin nedenlerinden biri projenin tanıtım eksikliği olabilir. Hem işsiz olup hem iş beğenmeme konusunda işsizlik sigortası ve yeşil kart uygulamasının da etkisi olabilir." Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk işsizliğin sorun oluşturmaya devam ettiğini dile getirdi. Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin nitelikli ara eleman yetiştirmek için özel kaynak ayırdığını vurgulayan Öztürk, Türkiye'nin de bu önemli soruna çözümler araması gerektiğini belirtti. İşsizliğin temel nedenini 'yanlış eğitim politikalarıyla meslek liselerinin anlamını kaybetmesi' olarak değerlendiren Öztürk, sanayi şehirleri için mesleki eğitimin büyük önem taşıdığını kaydetti. Öztürk, pazar odaklı mesleki eğitim sistemine en kısa sürede geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci de nitelikli personel sorununun işletmelerin teknolojiyi eğitim kurumlarından daha hızlı takip etmeleriyle ilgili olduğunu belirtti.

İşsiz gençlerin beklentileri çok yüksek

Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu'na (İŞKUR) yapılan iş başvurularıyla ilgili rakamları açıklayan Genel Müdür Mustafa Kemal Biçerli, 2009'da 1 milyon 435 bin 24, 2010'da ise 1 milyon 217 bin 936 kişinin iş bulmak amacıyla İŞKUR'a kayıt yaptırdığını söyledi. Bu yılın ilk 5 ayında müracaat sayısının 576 bin 12 olarak gerçekleştiğini kaydeden Biçerli, "Bir üniversitemizin yaptığı bilimsel araştırmaya göre, Türkiye'deki işsizlik yüzde 20 ile en çok genç nüfusta yoğunlaşıyor. Araştırma sırasında gençlerle yapılan yüz yüze görüşmelerde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu genç işsizlerin yüzde 37'si ne çalışıyor, ne iş arıyor. Yüzde 80'i hiçbir şekilde iş arama niyetinde olmadığını beyan etmiş. Bu sonuç düşündürücü. İş arayanlar beklentilerini çok yüksek tutuyor." dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/vasifli-eleman-bulamayan-sanayici-yatirim-erteliyor_88219.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yazıda sözedilen insan kaynakları müdürleri kaç TL maaş alıyor acaba? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!