Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Vatandaşlar Devlet Destekli Kredili Dönüşümü Sevdi”

Kentsel dönüşümü teşvik etmek amacıyla yapılan desteklerin, dönüşümün vatandaşlar tarafından da kabul görmesini sağladığını belirten ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, “Özellikle vatandaşın bankadan aldığı kredinin yüzde 4’ünün devlet tarafından karşılanması, süreci kolaylaştırdı” dedi.

yapı.com.tr
“Vatandaşlar Devlet Destekli Kredili Dönüşümü Sevdi”

Kentsel dönüşümü teşvik amacıyla devletin, kullanılan kredinin yüzde 4’ünü karşılaması Esenler’de kentsel dönüşüm yapan müteahhit ve vatandaşlar tarafından büyük kabul gördü. Esenler'de yerinde dönüşümle vatandaşların binalarını yenileyen ve 4.000 metrekare alan üzerinde Cevizli Bahçe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni gerçekleştiren ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, devletin teşvikinin dönüşümde yeni bir model meydana getirdiğini söyledi.

Bugüne kadar Türkiye'de, ya kat karşılığı ya da boş arsaya bina yapma şeklinde iki ayrı imar modelinin olduğunu hatırlatan Özkan Ercan, “Oysa biz üçüncü bir modeli Türkiye'ye kazandırdık. Bu da vatandaşın parası yoksa dairesine kredi kullanması. Vatandaşın binasını bu krediyle yeniliyoruz.  Denizbank ile biz bu kredi anlaşmasını yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kredinin % 4'ünü karşılayarak büyük bir destekte bulundu. Bunu da ilave ettiğimizde % 50 indirimli konut kredisi kullandırıyoruz. Model, kentsel dönüşüme büyük bir ivme kazandırdı.

Bundan önce bitmiş binalarda konut kredisi kullanabiliyordunuz. Bunu biz depreme dayanıklı olmayan konutların yenilenmesi için konut kredisi olarak kullanmaya başladık. Böylece kentsel dönüşüm için çok önemli bir finansman kaynağı oluşturmuş olduk” şeklinde konuştu.
Yerinde dönüşümün, boş arsaya binalar yapmaktan çok daha zor olduğunu belirten Özkan Ercan, “Kentsel dönüşümle ilgili en zor süreç, hak sahipleriyle anlaşmaktır. Bizler zora talip olduk. Bizler boş arsaya bina yapmaktansa, Esenler halkının daha güvenli binalarda, depreme dayanıklı, yerinde dönüşümle yeni evlerinde yaşamlarını sürdürmesini istiyoruz. Esenler’in dönüşümüne katkıda bulunmak istiyoruz ”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vatandaslar-devlet-destekli-kredili-donusumu-sevdi_132725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!