Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ve Gökçeada da Tahrip Oluyor

Gökçeada’daki Bademli Köyü’nde çok katlı otel inşaatı yapılıyor. Ada halkı sesini duyurmaya çalışıyor: “Bir çözüm bulmak zorundayız. Tarihin içine altı katlı bina dikiyorlar, buna engel olmak hepimizin görevi.”

bianet.org
Ve Gökçeada da Tahrip Oluyor

Eski Bademli, Gökçeada'ya bağlı tarihi bir Rum Köyü. 2004'te 'Sit Alanı' ilan edilerek koruma altına alındı. En fazla iki katlı taş yapılardan oluşan köyün, denize kıyısı olan tarafında yükselen Masi Club Otel, ada sakinlerinin tepkisini çekiyor.

"Gördüklerime inanamadım"

Yaklaşık bir yıldır Gökçeada Belediyesi'ne şikâyette bulunanlar, seslerinin duyulmasını istiyor. Imbros Gönüllüleri'nden Penbe Turhan Ruşen "Bir süreliğine ada dışına çıkmıştım. Döndüğümde gördüklerime inanamadım. Adanın balkonu olan Bademli'nin yerine bir otel koymuşlar. Hemen hemen tüm perspektifleri kısıtlıyor. Bu akıl almaz bir durum" diyor.

Masi Club Otel'in bitişiğine yapılan ve tepki çeken ek yapı için, Gökçeada Belediyesi tarafından 21 Aralık 2010 tarih ve 21 sayılı ek yapı ruhsatıyla 23 parselde, mimari dokuyu tahrip eden bir inşaat izni verilmiş.

"1800'lerden kalan tarihi çeşmeyi yıktılar"

Gökçeada'yı Koruma Derneği Başkanı Stelyo Berber, bu yapının bir şekilde yönetmeliklere uygun hale getirildiğini söylüyor: "Kılıfına uydurmuşlar  ve koskoca bir tarihi mahfediyorlar. Sonuçta kağıt da kalem de Belediye'nin elinde. Adanın en eski yerleşim bölgesine bütün dokuyu bozacak bir bina diktiler. Bu geri alınması gereken bir hata."

Imbros Gönüllüleri'nden Arif Ertik, otelin sahibinin Yıldırım İnşaat olduğunu belirterek, otelin ilk önce 2000'de ev olarak tasarlandığını ama fazla büyük olduğu için, otele dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. Bu aşamada imar iznini alan Yılmaz İnşaat, 10 yıl sonra altı katlı inşaatı başlatıyor.

"Yıl 2010 oldu. Yılmaz İnşaat, 'Benim zaten imar iznim var, neden burayı genişletmiyorum?' dedi ve Gökçeada'nın tahribatı başladı. 150 kişi imza topladık. Şikayetlerde bulunduk ama süreç, çıkarlar doğrultusunda ilerliyor."

"1800'lerden kalan tarihi çeşmeyi yıktılar, yol yaptılar. Yetkili kurumların, herhangi bir menfaati kamuya ait olan tarihi ve doğa güzelliklerin üzerinde tutmaya yasal hakkı yok."

"Köylerin karakteristik özelliği bozuluyor"

Bademli köyü, 'Sit Alanı' olarak ilan edilen tipik eski bir Rum köyü. Ertik, köyün tümünün 'Sit Alanı' olarak koruma altında olduğunu ama Masi Club Otel'in bulunduğu bölgenin 2004'de 'Sit Alanı' olmaktan çıkarıldığını belirtiyor.

Ruşen ise, "İnşaat izninin kaç metrekare zemine uygulanmak üzere, kaç kat için verildiği, kurallara uygun yapılıp yapılmadığı belli bile değil. Belediye inşaata ait bilgilerin yer aldığı tabelayı herkesin bilgi edinebileceği şekilde inşaat alanına koymuyor, koyulmasına izin vermiyor. Adanın ve köylerin karakteristik özelliği bozuluyor. Bir tarih daha yok oluyor" diyerek tepkisini belirtiyor.

Masi Otel'in inşaatı durdurulsun

Adalıların talebi açık: "Hiçbir esasa uymayan bu yapının yapımının durdurulması, eski iki katlı haline getirilmesi ve inşaatın köyün dokusuna uygun olacak şekle dönüştürülmesi."

Bunlar için henüz geç değil.  Ada sakinleri, taleplerinin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı.

Gökçeada Belediye'si ise, Masi Club Otel'in bulunduğu bölgenin 'Sit Alanı' olmadığını, inşaatın yasal olduğunu söylüyor.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/ve-gokceada-da-tahrip-oluyor_88244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!