Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Venezüella TOKİ'yi Bekliyor

Venezüella'da 75 bin konut karşılığı petrol alımı için Enerji Bakanlığı protokolü hazırladı. Şimdi TOKİ'nin projesiyle birlikte harekete geçmesi bekleniyor.

yapi.com.tr
Venezüella TOKİ'yi Bekliyor

Radikal Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre, Venezuella ile finans sıkıntısı olmadan konut yapımının yürütülmesi için bir süredir yeni bir finansman modeli üzerinde çalışılıyor. Buna göre TOKİ’ye yerli finans kuruluşlarından kredi açılacak. Edinilen bilgiye göre bunun için yerli finans kuruluşları ile de görüşmeler başladı ve 150 milyon dolarlık bir kredi açılması konusunda mutabakat sağlandı. Ancak geçen yıl Van depremi meydana gelince TOKİ’nin Van’a konut yapımına öncelik verdiği, bu nedenle de Venezuella projesinde gecikme yaşandığı belirtildi. Bugünlerde tekrar TOKİ’nin Venezuella ile ilgili proje üzerine yoğunlaşmaya başladığı ifade edildi.

Venezuella garanti istiyor

Geçen yılın ilk aylarında Venezuella konut açığını kapatmak amacıyla Türkiye ’ye, “konut karşılığı petrol” satabileceğini gündeme getirmişti. Venezuella’nın yaklaşık 2 milyon konut açığı var. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Venezuela ile petrol karşılığı konut yapılmasına ilişkin protokolün hazır olduğunu, TOKİ’yi beklediklerini ifade etti. Yıldız, Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde, Çin’den sonra dünyada ikinci sırada geldiğini vurgulayarak, Venezuela’nın konut ihtiyacının bir kısmının TOKİ, bir kısmının da Türk özel sektörü tarafından yapılabileceğini söyledi. 1 milyar dolarlık bir petrol ithalatı için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Yıldız, şu anda TOKİ’nin görüşmelere devam ettiğini ancak Venezuella’nın da TOKİ için garanti istediğini ifade etti. Bu taahhüdün konutların tamamlanması yönünde olduğunu söyleyen Yıldız, TOKİ’nin bir devlet kuruluşu olduğunu vurgulayarak, “TOKİ ne garantisi verecek ki... Türkiye bu projenin arkasındadır” dedi.

Enerji Bakanlığı’nın yaptığı görüşmelere göre Türkiye Venezuella ile 5 yıllık bir protokol imzalayacak. 5 yıl içinde 75 bin konut yapılabilecek. Yani yılda 15 bin konut yapılması gerekecek. Buna karşılık da Türkiye TPIC üzerinden petrol ürünleri ile petkok gibi ürünleri alacak. Venezuela’ya yıllık 1 milyar dolar ham petrol karşılığı 14-15 bin konut yapılacak. Brent petrolün varil fiyatının 110 dolar olduğundan yola çıkarak, 1 milyar dolar 9 milyon 100 bin varil ham petrol anlamına geliyor. 100 metrekarelik bir konutun maliyeti 130 bin lira. Bir konutun maliyeti 650 varil ham petrola karşılık geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/venezuella-tokiyi-bekliyor_103519.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!