Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fitch, TOKİ'nin Kredi Notunu Artırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu, ''BB+''dan ''BBB-''ye, yerel para kredi notunu da ''BB+''dan ''BBB''ye yükseltti.

yapi.com.tr / AA
Fitch, TOKİ'nin Kredi Notunu Artırdı

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Fitch Ratings, 5 Kasım'da Türkiye'nin not arttırımının ardından 12 Kasım Pazartesi günü de İdare ile ilgili değerlendirmede bulundu. Fitch Raitings, TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu ''BB+''dan ''BBB-''ye, yerel para kredi notunu da ''BB+''dan ''BBB''ye yükseltti. Fitch Ratings aynı zamanda TOKİ'nin uzun vadeli ulusal kredi notunu da ''AA+(tur)''dan ''AAA(tur)''a artırdı. Tüm kredi notlarının görünümü durağan olarak belirlendi.
     
Not artırımları, Fitch'in Türkiye'ye ilişkin 5 Kasım tarihli benzer not artırımını takiben gerçekleşti. Fitch Rating, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Türkiye'nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''BB+''dan ''BBB-''ye yükseltmiş, yerel para cinsinden kredi notunu ''BB+''dan ''BBB''ye çıkarmıştı. Fitch, kredi notunun görünümünü durağan olarak açıklamıştı.
     
Fitch, not artırımının, Türkiye'nin kısa vadeli makro finansal risklerinin, ekonominin yumuşak bir inişe doğru gitmesine bağlı olarak azalmasını, ılımlı ve azalan kamu borç yükünü, güçlü bankacılık sisteminin, olumlu orta vadeli büyüme görünümünü ve göreceli olarak varlıklı olmasını yansıttığını vurgulamıştı.
     
Ayrıca Fitch, Türk ekonomisinin daralan cari işlemler açığı ve düşük enflasyonla sürdürülebilir büyüme oranına dönme yolunda ilerlediğine inandığını bildirmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fitch-tokinin-kredi-notunu-artirdi_102889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!